Ankara ili kamu ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşlerine göre Haydi Kızlar Okula Projesi'nin etkililiği
The views of the ankara city public primary school administrators about the effectiveness of Girls, Lets Go to School Campaign
- Tez No: 309528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF'in işbirliği ile 2003 yılında doğudaki 10 ilde başlatılan ve 2006 yılı itibariyle 81 ilde de uygulamaya konulan ?Haydi Kızlar Okula Kampanyası?nın etkililiğine ilişkin okul yöneticilerinin görüşlerinin ve kampanyanın geliştirilmesine yönelik önerilerinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007?2008 Eğitim-Öğretim yılında, Ankara İli Belediyesi sınırları içinde yer alan ve Haydi Kızlar Okula Projesi kapsamında yürütülen kampanyayı uygulayan kamu ilköğretim okullarında görev yapan ve araştırmaya katılmaya istekli 20 kamu ilköğretim okulu yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada kamu ilköğretim okulları yöneticilerinin yürütülen kampanyanın etkililiğine ilişkin görüşleri, bu okullarda çalışan yöneticiler ile yapılan görüşmeler ile ortaya konmuştur. Veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formu kullanılarak elde edilen veriler, yazılı metin haline getirildikten sonra içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen önemli bulgular ise şöyledir:Haydi Kızlar Okula Kampanyası hiç okula gitmemiş kız çocuklarını okula kazandırmaktan çok okula başlamış ama çeşitli nedenlerle ara vermiş ya da okulu bırakmış çocukların okula tekrar kazandırılmasında daha etkilidir. Ancak devamsızlık yapan öğrencilerin devamı sağlansa bile bu öğrenciler bir süre sonra tekrar devamsızlık yapmaya başlamaktadır; çünkü kampanya öğrencinin ya da çocuğunu okula göndermek istemeyen ailenin yaşadığı sorunları çözmede etkili olamamaktadır. Aileleri eğitimin önemi ve gerekliliği konusunda ikna edebilmek için ailelerin de eğitilmesi, bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Okula kazandırılan çocuklar kendilerinden çok küçük çocuklarla aynı sınıfı paylaşmak zorunda kalmaları nedeniyle de okula devam etme konusunda isteksiz davranmaktadırlar.Kampanya okula kazandırılan öğrencilerin gereksinimlerini karşılamada da yetersizdir. Okula kazandırılan öğrenciden çok okula kazandırılamayan çocuklar üzerinde yoğunlaşılmakta ve kazandırılan çocuğun nitelikli bir eğitim almasını amaçlamaktan çok, ne kadar çocuğun okula kazandırıldığı yönünde sayısal verilerle ilgilenilmektedir. Kampanya ile ilgili olan diğer kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği de yeterli değildir. kampanyanın iş yükü daha çok okulların üzerindendir. Tüm kampanya destekçileri sorumluluğu paylaşmalı ve bu konuda özendirici çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine the views and the proposals of the school administrators about the development of the campaign (Haydi Kızlar Okula Kampanyası - Girls, Lets Go to School Campaign) in the context of effectiveness of which was initiated by the cooperation of Ministry of Education and UNICEF in ten eastern cities in 2003 and put into effect in 81 cities as of 2006. The working team of the study is composed of 20 willing public primary school administrators who work in private public schools which put into practice the campaign under the Project of Haydi Kızlar Okula (Girls, Lets Go to School) within the municipal border of Ankara in the 2007-2008 education year. Qualitative research method was used in the study. In this research, the ideas of the administrators of the state primary schools as to the efficiency of the campaign have been manifested with the interviews done with the directors of these schools. The data which is obtained by using interview form developed as the data gathering tool is analyzed with the content analyze method after being turned into written document. The findings obtained in this research are as follows:Girls, Lets Go to School Campaign is more effective in getting students who have postponed or abandoned their education for some reasons rather than the girls who have never gone to school. Although these students? proper attendance is gained the students start to show non attendance to their classes because the campaign is not effective in figuring out the problems which the student or the parents face with. Parents should be educated and made conscious in order to convince parents about the importance and necessity of education. The children who are provided to turn their school show unwillingness about continuing their education as they have shared the same classroom with the ones who are much younger than them.The campaign is inadequate in supplying the needs of students who are provided to go on to their education. It is focused more on the students helped to go back to school than the other ones and the main concern with the numerical data about how many students are helped to continue their education not with the emphasis to provide student with a better education. The cooperation between the corporations and institutions related with the campaign is not adequate. The burden of the campaign is more on the school. All the campaign-supporters should share the responsibility and incentive studies should me performed about the issue.