Yetişkinlerin kentlileşme ve eğitim ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri: Eskişehir ili örneği
Adults? opinions on urbanization and educational needs: Eskişehir province model
  1. Tez No: 309539
  2. Yazar: ZUHAL TATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmada Eskişehir ili Gültepe Mahallesi gecekondu bölgesinde yaşayanyetişkinlerin kentlileşme sürecinde karşılaştıkları uyum sorunlarının ve eğitimihtiyaçlarının neler olduğu yetişkin görüşlerine göre betimlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Kentlileşme, göç, gecekondu veyetişkin eğitimi ile ilgili literatür taraması yapılarak kavramlar incelenmiş, bunlarınsınıflaması ve tanımlaması yapılmıştır. Literatür taramasından elde edilen verileregöre, yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formunda yeralacak soruların geliştirilmesinde ve değerlendirilmesinde uzman görüşlerinebaşvurulmuştur. Bu araştırmanın evrenini Eskişehir ili Gültepe Mahallesi gecekondubölgesinde yaşayan yetişkinler oluşturmaktadır. Bu evrenden köyden kente göçedenler kriterine uygun olanlar tesadüfî olarak seçilmiş ve bu grup örneklemealınmıştır. Örneklem olarak belirlenen yetişkinlerle yapılan görüşmeler sonucundagörüşme formuyla veri toplama işlemine geçilmiştir. Görüşme 12 kadın, 8 erkekolmak üzere toplam 20 yetişkin ile gerçekleştirilmiştir.Yapılan görüşmeler sonunda elde edilen verilerin analizini gerçekleştirmek için`betimsel analiz' ve `içerik analizi' yöntemi kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemikullanılırken, toplanan verilerin özgün formuna mümkün olduğu kadar sadık kalarakve gerektiğinde araştırmaya katılan bireylerin söylediklerinden doğrudan alıntıyaparak betimsel bir yaklaşımla veriler sunulmuştur. Veriler sunulurken bazı nedenselve açıklayıcı sonuçlara ulaşmak amacıyla sistematik analiz yapılmış ve elde edilenveriler araştırmacı tarafından yorumlanmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular gecekondu bölgelerinde yaşayanyetişkinlerin okuma- yazma temel eğitim, sosyal-kültürel, mesleki, yurttaşlık vesiyasal eğitim ihtiyaçları olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, ekonomik gelir düzeyleri,yaşları, çalışıp çalışmamaları gibi değişkenlerin yetişkinlerin ihtiyaçlarınıfarklılaştırdığı belirlenmiştir. Yetişkinlerin ihtiyaç duydukları kursların mahallelerindeaçılması, bütçelerine ve çalışanların çalışma saatlerine de uygun olması durumundayetişkinlerin açılacak kurslara ve eğitim etkinliklerine katılmak için istekli olduklarısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to represent what the adaptation problems andeducational needs encountered by the adults living in the shantytown of GültepeNeighborhood of Eskisehir Province within the course of urbanization are accordingto the adults? opinions.The survey model was used in the research. The concepts were examined,classified and identified by carrying out literature review on urbanization, migration,shantytown and adults? education. Based Pon the data obtained from the literaturereview, semi-structured interview form was drawn up. The expert opinions werereferred to in developing and evaluating the questions to be included in the interviewform. The population of this research consists of the adults living in the shantytown ofGültepe Neighborhood of Eskisehir Province. Among this population, those who weresuitable for the criterion of those who migrated from the rural to urban were selectedrandomly and this group was taken as sample. As a result of the interviews madewith the adults identified as sample, the data collection process was started by usinginterview form. The interviews were made with total 20 adults of which 12 werefemale and 8 were male.In order to perform the analysis of the data obtained at the end of theinterviews made, `descriptive analysis? and `content analysis? methods were utilized.When using the descriptive analysis method, the data were submitted by adescriptive approach by remaining true to the original form of the collected data as faras possible and by directly quoting from what the individuals participating in theresearch said, when necessary. While submitting the data, systematical analysiswere performed and the data obtained were interpreted by the researcher for thepurpose of achieving some causal and explanatory results.The findings obtained from this research indicated that the adults living inshantytowns have literacy, basic education, social-cultural, vocational, citizenshipand political education needs. It was defined that such variables as their genders,economic income levels, ages, whether they are employed or unemployeddifferentiate the needs of the adults. It was found that the adults are disposed to takepart in the courses to be opened and educational events if the courses the adultsneed are opened in their neighborhood and if these courses are suitable for theirbudgets and working hours of those who are employed.