Çanakkale sığ sularında bulunan tekir (Mullus surmuletus)'de yaş ve büyüme
Age and growth of striped red mullet, Mullus surmuletus, in the shallow waters of Çanakkale
- Tez No: 309574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çanakkale sığ sularında (0-2 m) yapılan bu çalışmanın ana amacı, genç tekir, Mullus surmuletus Linnaeus, 1758 bireylerinin günlük yaş, günlük büyüme oranları ve yumurtadan çıkma zamanlarının tespit edilmesidir. Bu amaçla Eylül 2006 - Aralık 2007 tarihleri arasında toplam 39 farklı istasyondan aylık olarak ığrıp ile örneklemeler yapılmıştır. Genel olarak minimum boyu 3,7 cm TL, maksimum boyu 17,6 cm TL ve ortalama boyu 6,8 cm TL olan toplam 2468 adet tekir bireyi yakalanmıştır. Genç tekir bireyleri sadece yaz ve sonbahar aylarında örneklenebilmiştir. Boyları 3,7 - 10,9 cm TL arasında değişen 293 adet genç bireyin yaş tayini yapılmıştır. Yapılan günlük yaş tayinleri sonucunda en küçük bireyin 34 gün, en büyük bireyin ise 128 günlük ve bireysel günlük büyüme oranlarının 0,689 ile 1,141 mm gün-1 arasında değişmekte ve ortalaması 0,851 mm gün-1 olarak hesaplanmıştır. Genç tekir bireylerinin yumurtadan çıkma zamanı Mart ayında başlayıp Eylül ayına kadar devam etmekte ve Nisan - Haziran ayları arasında maksimum seviyeye ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine daily age, daily growth rate and hatch date distribution of young of the striped red mullet, Mullus surmuletus Linnaeus, 1758 in Çanakkale shallow waters. Samplings were conducted with a beach seine in 39 different stations between 2006 September to 2007 December. A total of 2468 young of the striped red mullet, with total lengths ranging between 3,7 and 17,6 cm TL were captured. Striped red mullets could be sampled in Summer and Autumn only. In length from 3,7 to 10,9 cm TL 293 pieces ranging from was a young individual age determination. The youngest daily age reading was 34 day whereas the oldest age was 128 days. Individual daily growth rates were estimated between 0,689 ve 1,141, with mean of 0,851 mm day-1. Hatch date distributions extended March to September with relatively higher frequencies between April and June.