Analyses of factors affecting acceptance of homecare technologies by patients with chronic diseases
Kronik hastaliği olan bireylerin evde bakim teknolojilerinin kabulünü etkileyen faktörlerin analizi
- Tez No: 309633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN, DOÇ. DR. ÜNAL ERKAN MUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında kronik hastalığı olan bireylerin taşınabilir evde bakım sistemlerini kullanımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu faktörler Teknoloji Kabullenme ve Kullanımı Birleşik Teorisi (Unified Theory of Acceptance and Use of Technology - UTAUT) temel alınarak incelenmiştir. Bu çalışmayı literatürdeki benzerlerinden ayıran temel özelliği, teknoloji kullanım ve kabul modelinin henüz hayata geçmemiş bir sistem üzerinde uygulanmış olmasıdır. Bu sebeple, bu tez çalışmasının iki faklı bakış akışı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, UTAUT''un sistem tasarım aşamasındaki sonuçlarının değerlendirilmesidir. Diğeri ise, kronik hastalığı olan bireylerin taşınabilir evde bakım sistemini kabulunü etkileyen faktörler arasındaki ilişkiyi incelenmesidir. Bu amaçla, örnek bir taşınabilir evde bakım sistemi literatürdeki örnekleri temel alınarak formüle edilmiştir. Bu sistem üzerinden nicel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma sonuçları Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak değerlendirilmiş olup, sonuçta faktörler arası ilişkiyi gösteren yapısal model oluşturulmuştur. Yapısal modele göre, oluşturulmuş olan tüm hipotezler kabul edilmiş ve tamamlanmış sistemler üzerinden yapılan araştırmalar ile benzer sonuçların elde edildiği görülmüştür. Bu sebepledir ki, bu tez çalışması teknoloji kullanım ve kabul modellerinin sistem ön tasarım aşamasındayken de uygulanabilir olduğunu ve belirleyici sonuçlar ürettiğini göstermiştir.Bu çalışma sonuçları taşınabilir evde bakım sistemi kullanıcılarının sistemi kullanmasındaki davranışsal niyeti için en güçlü belirleyicinin beklentisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yine bu sonuçlara göre, UTAUT önerilen sistemi kullanmak için davranışsal niyeti %68 varyans ile tahmin edebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the acceptance of mobile homecare system were examined. These factors were assessed by taking Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) as a theoretical model. The main feature of this thesis (differing from the other studies in the literature) is that the user acceptance study model is analyzed on a system that is not realized yet. So, this study has two different perspectives. The first one is the examination the results of UTAUT for a system in the design phase. The other one is the investigation of the relations of factors that affect the acceptance of mobile homecare by patients with chronic diseases. For these purposes, a homecare system model was formulated based on similar studies in the literature. A quantitative research was conducted on this formulated system. The results were evaluated by Structural Equation Model. According to the results of structural model, all hypotheses were supported and consistent with the earlier study results, which were based on completed and in-use systems. Therefore, this study shows that, for systems in the design level, the acceptance models can also be applicable and may give similar results.The results also show that performance expectance was the most significant predictor for patients? intention to use the system. For the proposed system UTAUT was able to provide a reasonable prediction of patients' acceptance of mobile homecare technology for behavioral intention with variance (R2) of 68%.