Expectation based evaluation framework for hospital information systems
Beklenti temelli hastane bilgi sistemleri değerlendirme platformu
  1. Tez No: 309647
  2. Yazar: GÜNEY GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ARİFOĞLU, PROF. DR. OSMAN SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
.Değerlendirme diğer disiplinlerde olduğu gibi Tıp Bilişimi için de çok önemlidir. Değerlendirme araştırmaları ve iç değerlendirme çalışmalarına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Literatürde Hastane Bilgi Sistemi (HBS) değerlendirme çerçeveleri oldukça geniş olarak tartışılmıştır. Ancak mevcut değerlendirme çerçeveleri önemli bir nokta olan kullanıcı beklentilerinin ne ölçüde karşılandığı konusunda eksiktir.Bu eksiği tamamlamak amacıyla, HBS kullanıcı beklentileri karşılama oranını değerlendirmek için bir değerlendirme çerçevesi geliştirilmiştir. Kullanıcı beklentilerine ait veriler beklenti anketi ile toplanmıştır. Önerilen HBS değerlendirme çerçevesinde bulanık mantık teknikleri kullanılmıştır. Mevcut değerlendirme çerçevelerinde olduğu gibi her değişken eşit olarak değil, kullanıcılar için önem derecesine göre değerlendirme sonucuna katkı yapmaktadır. Önerilendeğerlendirme çerçevesi genel olarak Hastane Bilgi Sisteminin kullanıcı beklentilerini karşılama oranını verebildiği gibi, her bir beklenti değişkeni ve her bir kullanıcı özelliklerine göre de (unvan, eğitim durumu, bilgisayar tecrübesi gibi ) beklentilerin karşılama oranını verebilmektedir. Eğitim cinsiyet ve unvan Hastane Bilgi Sistemlerinden genel beklenti karşılama oranında belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar bilgisi ise hiçbir beklenti için belirleyici olmadığı tespit edilmiştir.Önerilen değerlendirme çerçevesi mevcut çerçevelere rakip değil, alternatif ya da tamamlayıcıdır. Yeni bir yaklaşım ve bulanık mantık destekli değişik bir hesaplama yöntemidir. Çerçeve beklenti değişkenleri seviyesinde bilgi vermektedir. Dolayısı ile sonuçlar sadece mevcut durumu tespit eder. Elde edilen sonuçların nedenleri için daha derin bir araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation is essential for Medical Informatics as well as many other disciplines. There is a growing interest and investment for evaluation researches and self evaluation works. Hospital Information System (HIS) evaluation frameworks have largely been discussed in the literature. However, existing frameworks lack one important aspect, to what extent user expectations from HIS are met.To complement this deficiency we designed an evaluation farmework for evaluating the user expectation in HIS. User expectation data are collected by means of ?Expectation Questionnaire?. Fuzzy logic methodologies are used to evaluate the expectation meeting in the proposed evaluation framework. The evaluation variables are not represented in the result equally; they are reflected by the weights assigned by the users.Our proposed framework provides the overall degree to what extent user expectations are met. It also gives the opportunity to analyze to what extent each expectation is met and degree to what extent different user groups? expectations are met. Education, sex and business title is determinants of general expectations about HIS. IS experience is not a determinant of medical users? expectations in any expectations.The proposed framework is not a rival but an alternative or complementary to the existing frameworks. It is a different approach and has different computation methodology supported by fuzzy logic. The framework can give detail to the each variable level. These results are just a photo of the current situation; a deeper analysis of these findings must be done for further information about the causes of these results