Kaba yakınsaklık
Rough convergence
- Tez No: 309696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde konunun literatürdeki yerinin belirlenmesi amacıyla literatür özeti verilmiştir.İkinci bölümde sonsuz boyutlu normlu uzaylardaki kaba yakınsaklık kavramı üç alt bölümde incelenmiştir. İlk olarak kaba yakınsaklık tanımı verilmiştir. Daha sonra kaba yakınsaklık ile klasik yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak r-limit kümesinin r kabalık derecesine bağlılığı araştırılmıştır.Üçüncü bölümde ise ilk olarak bulanık sayılar teorisinin temel kavramları hatırlatılmıştır. Sonra bulanık sayı dizilerinin kaba yakınsaklığı kavramı tanımlanmış ve r-limit kümesiyle dizinin limit infimumu, limit supremumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak bulanık sayı dizilerinin kaba limit kümelerinin bazı özelliklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of third section.In the first section, a summary of literature was given to determine place of the topic in the literature.In the second chapter, the concept of rough convergence in infinite dimensional normed spaces was investigated in three sub-sections. Firstly, the definition of rough convergence of a sequence was given. Later, the relation between rough convergence and ordinary convergence was investigated. Then the dependence of the r-limit set on the roughness r was introduced.In the third chapter, some of the basic consepts in the theory of fuzzy numbers were recalled. Then the definition of rough convergence of a sequence of fuzzy numbers was introduced. Later the relation between the rough limit set and the set of extreme limit points of a sequence of fuzzy numbers were investigated. Finally, some properties of the rough limit set of a sequence of fuzzy numbers were investigated.