Çift indisli fark dizilerinin kaba istatistiksel ve kaba ideal yakınsaklığı
Rough statistical convergence and rough ideal convergence of difference double sequences
- Tez No: 672534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yakınsaklık teorisinde yapılan çalışmaların tarihi sürecini ve bu süreçteki gelişmelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde önemli tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde çift indisli fark dizileri için kaba istatistiksel yakınsaklık kavramı tanımlanmış, özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde çift indisli fark dizileri için kaba ideal yakınsaklık ve kaba -istatistiksel yakınsaklık tanımlar verilmiş ve sonuçlar ispatlarla analiz edilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of five chapters. In the first section, the historical process of the studies and developments in the theory of summability theory is mentioned. In the second section, some significant definitions and notations are given. In the third section, the concept of rough statistical convergence of a difference double sequence is defined and features of this concept are examined. In the fourth section, rough ideal convergence and rough -statistical convergence were investigated for the different double sequences, and analyze the results with proofs. In the last section, there are results and suggestions.