Pointwise convergence of convolution type singular integral operators
Konvolüsyon tipli sigüler integrallerde noktasal yakınsaklı
- Tez No: 309851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, yaklaşım teorisindeki singüler integral operat¨orlerinin yaklaşım özellikleriüzerine yapılan bir çalışmadır. Analizin temel problemlerinden biri f gibi bazı kötüözelliklere sahip bir fonksiyona, daha iyi özellikleri olan başka bir fonksiyonla yaklaşmaktır.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım giriş bölümüne ayrılmıştır. ?Ikincibo¨lu¨mde ileri bölümlerde gerekli olan kavramlar ve tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümdelineer konvolüsyon tipli singüler integral operatörlerinde yakınsaklık ve bazı özellikleriverildi. Dördüncü bölümde ise lineer olmayan konvolüsyon tipli singüler integral operatörlerinde yakınsaklık ve bazı özellikleri verildi. Ve Doç. Dr. Harun Karslı' nınçalışması olan ?Lineer Olmayan Konvolüsyon Tipli Singüler Integral OperatörlerindeYakınsaklık? adlı makale incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on some approximation properties of singular integral operatorsin the approximation theory. One of the fundamental problems of analysis isto approximate a given function f in some sense or other by functions having certainproperties, and generally, by functions which have ?better? properties than f . It is tobe expected that the better behaved functions are to be constructed from the given fby some smoothing operation on f itself. This thesis consists of four chapters. Thefirst chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains, concepts anddefinitions which are needed in the further chapters. In the third chapter, studied convergenceof linear convolution type singular integrals. In the fourth chapter, investigateconvergence of nonlinear convolution type singular integral operators. And there is astudy of Assoc. Prof. Dr. Harun Karslı which deals with the approximation propertiesof nonlinear singular integral operators of convolution type.