Comparative analysis of diversity hypotheses used to determine the relationship between ostracoda (Crustacea) species and environmental variables in different aquatic bodies of Ankara
Ankara?nın farklı sucul alanlarında ostrakot (Crustacea) tür çeşitliliği ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde kullanılan çeşitlilik hipotezlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 309852
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma Ankara iline bağlı 17 ilçeden rastgele seçilen 173 farklı sucul ortamdan 22 Haziran ? 3 Temmuz 2011 tarihleri arasında toplanan örneklerin analizini içerir. Toplam 31 ostrakot türü tespit edilmiştir. Bunlardan iki tür (Eucypris elliptica ve Cavernocypris subterranea) Türkiye ostrakot faunası için yeni kayıt olarak bulunurken, 19 takson Ankara için yeni kayıttır. Ostrakot türleri ve çevresel değişkenler arasındaki ekolojik ilişki çok değişkenli istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çok Yönlü Bağlantılı Uyum Analizi (CCA), türler ve çevresel değişkenler arasındaki ilişkiyi %58.9 olarak vermiştir. Beş değişken (su sıcaklığı, nemlilik, çözünmüş oksijen, yükseklik ve atmosfer basıncı) türler üzerinde en etkili çevresel faktörler olarak bulunmuştur. Ağırlıksız Basit Çift Grup Ortalama Analizi (UPGMA) ostrakotların bulundukları ekolojik koşullardaki dört ana grubugöstermiştir. Genel olarak sonuçlar kozmopolitan özellikleri taşıyan türlerin farklı değişkenlere karşı ekolojik toleranslarının geniş olduğunu göstermektedir. Tür-Alan ilişkilerine göre sekiz çeşitlilik hipotezi (pasif örnekleme hipotezi (rastgele yerleştirme hipotezi), ada biyocoğrafyası teorisi, habitat çeşitliliği hipotezi, örnekleme etkisi hipotezi, ara karışıklık hipotezi, küçük ada habitatı hipotezi, hedef alan hipotezi ve tür-enerji teorisi) incelenmiş ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda, sonuçlar farklı yükseklik aralıklarında ostrakotların dağılımını açıklayan en uygun hipotezin habitat çeşitliliği hipotezi olduğunu göstermiştir. Ancak, yalak örneklemesindeki ağırlık nedeniyle, şimdilik sonuçlarda genelleme yapılmaz. Durumun açıklığa kavuşturtulması için gelecekte çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes samples collected randomly from 173 different aquatic bodies from 17 counties of Ankara between 22 June and 03 July 2011. Total of 31 ostracod species were identified. When two of which (Eucypris elliptica and Cavernocypris subterranea) are new reports for the Turkish ostracod fauna, 19 taxa are new reports for Ankara region. Ecological correlation was evaluated by means of using multi-variable analyses between ostracod species and environmental variables. Canonical Correspondence Analyses (CCA) outlined 58.9 % of the correlation between species and environmental variables. Five variables (water temperature, humidity, dissolved oxygen, altitude, and atmospheric pressure) were found to be the most effective factors on species. Unweighted Paired Group Mean Analyses (UPGMA) illustrated four main clustering groups of ostracods attained in theirecological conditions. Generally, results showed that species with cosmopolitan characteristics had wide ecological tolerances for different variables. According to the Species-Area relationships, eight diversity hypotheses (passive sampling hypothesis (random placement hypothesis), island biogeography theory (area per se effect), habitat diversity hypotesis, sampling effect hypothesis, intermediate disturbance hypothesis, small island habitat hypothesis, target area hypothesis and species-energy hypothesis) were examined and compared with each other. Accordingly, results imply that habitat diversity hypothesis seems to be the most suitable hypothesis explaining ostracod distribution at different altitudinal ranges. However, results should not be generalized at the moment because of dominancy of sampling from troughs. Thus, future studies are urged to be clarify the situation.