Cu-katkılı spin kaplama yöntemiyle üretilmiş ZnO ince filmler
Cu-doped ZnO thin films produced by spin coating method
  1. Tez No: 309911
  2. Yazar: AYKUT NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, farklı molaritelerde ZnO ince filmler mikroskop altlıklar üzerine spin kaplama yöntemiyle kaplanmış ve bu filmlerin mekanik ve optik özellikleri incelenmiştir. Farklı yüzdelerde Cu katkılanmış ZnO ince filmler belli sıcaklıklarda tavlandıktan sonra, elde edilen filmlere ait fiziksel özellikler belirlenmeye çalışılmıştır.Giriş bölümünden sonraki ikinci bölümde amorf ve kristal yapılar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ince film kaplama teknikleri kısaca ifade edilmiş ve çalışmanın deneysel olan ilk bölümünde (Bölüm 4) farklı molaritelerde ZnO ince filmlere ait sonuçlar ifade edilmiştir. 5. bölümde Cu katkılı ZnO ince filmlerin XRD, SEM, UV-Vis sonuçları verilmiş ve yorumlanmışlardır. Son bölümde ileri çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis pure ZnO thin films in various molarity are produced using spin coater on microscope glass and their optical and mechanical properties have been investigated. In addition to these series of experiments Cu doped ZnO thin films were fabricated and characterized using XRD, SEM and UV-Vis spectrometers.After the introductory chapter, we have briefly introduced the crystal and amorphous structures in the Chapter 2. Chapter three is dedicated to the methods that are being used in the production of the thin films. In the chapter four experimental results related to the ZnO films produces at various molarities have been summarised and interpreted.Chapter five gives the experimental results for the Cu doped ZnO films in different doping ratios. It has been found that the both crystal structures, i.e. ZnO and CuO, can be put into the same matrix without effecting each other. In this chapter XRD, SEM and optical absorption spectra for these samples are also included and explained. In the Chapter 6 a brief summary and a proposal are given for future works.