Hospitalizasyon gereken toplumda gelişen pnömonili olguların tedavisinde tek başına florokinolon ile ampisilin/sülbaktam ve makrolid kombinasyonun karşılaştırılması
Comparison of fluorokinolon only against ampicilline/ sulbactam and macrolide combination at cases of community-acquired pneumonia requiring hospitalization
  1. Tez No: 360395
  2. Yazar: BURCU KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplumda gelişen pnömoni (TGP) tüm dünyada yaygın ve ciddi bir sağlık sorunudur. Tanı konulur konulmaz uygun antibiyotik tedavisinin başlanmasının mortalite üzerine etkili olduğu gösterilmiştir. Pnömonitedavisindeki gecikmenin morbidite ve mortaliteyi artırdığı bilinmektedir. TGP tedavisinde ampirik olarak en sık kullanılan ampisilin/sulbaktam ve makrolid (AS±M) kombinasyonu ile florokinolon (F) tedavilerinin sonuçları tartışmalıdır. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde Ekim 2009 - Mayıs 2013 tarihleri arasında yatarak tedavi gören TGP'li tüm hastalar retrospektif olarak çalışmaya alındı. Çalışmamızda tedavide tek başına F ile AS±M kombinasyonunun kullanıldığı hastalarda yaş, demografik bilgileri, risk faktörleri, komorbid hastalıklar, PSI ve CURB-65 skorları, tedavi sonucu, hastanede yatış süreleri ve tedavi maliyeti, erken ve geç dönem mortalite ve hastalık seyrine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. TGP tanısı alan 225 hasta çalışmada yer aldı. 225 olgunun, 123'ü AS±M (%54.6) ve 75'i (%33.3) F tedavisi almakta idi. Hastaların 77'si (%34.2) kadın, 148'i (%65.8) erkek ve yaş ortalaması 66 olarak saptandı. En sık komorbid durumlar DM, KOAH, konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı idi. Başvuru semptomları arasında en sık öksürük, balgam çıkarma, ateş yüksekliği ve nefes darlığı saptandı. Başvurudaki hastalık ağırlığı, yaş, cinsiyet, komorbid hastalıklar, sigara içme durumu, laboratuvar değerleri, CURB-65 ve PSI skorları her iki grupta da benzerdi. Çalışmamızda tüm olgulara çekilen akciğer grafisinde gruplar arasında benzer oranda multilober infiltrasyon, bilateral tutulum, plevral efüzyon bulunmaktaydı. Laboratuvar değerlerinde gruplar arasında bir farklılık saptanmadı. Hastalarımızın influenza aşısı yaptırma oranı AS±M grubunda %15.4, F grubunda ise %20 idi. AS±M grubunda %6.5'i, F grubunda %8'i pnömokok aşısı ile aşılanmıştı. En sık izole edilen mikroorganizmalar: S.pneumonia, Klebsiella species, Pseudomonas aeruginosa ve Moraxella catarrhalis idi. F kullanılan hastalardaki klinik başarı oranı (%88) ile AS±M kullanan hastalardaki başarı oranları (%82.1) benzer idi (p=0.314). 30 günlük mortalite AS±M grubunda %8.1, F grubunda %8, 90 günlük mortalite AS±M grubunda %12.2, F grubunda %11.8, 1 yıllık mortalite AS±M grubunda %11.4, F grubunda %7.9 idi. Ortalama yatış maliyetleri AS±M grubunda 1963±3723 TL, F grubunda 1965±7172 TL idi. Her iki grup arasında hastanede kalış süreleri (AS±M grubunda 5.6±3.9 gün, F grubunda 5.9±3.9 gün), mortalite oranları ve hastane maliyetleri açısından bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, hastanede yatan TGP hastalarında AS±M ve F grupları arasında yaş, komorbid hastalıklar, PSI ve CURB-65 skorları, tedavi etkinliği, erken ve geç mortalite oranı, hastanede yatış süresi ve tedavi maliyeti arasında gruplar arasında bir farklılık saptanmad
Özet (Çeviri)
Community acquired pneumonia (CAP ) is a common and serious health problem all over the world. Initiation of appropriate antibiotic therapy immediate after the diagnosis has been shown to affect mortality. Delayed treatment of pneumonia is known to increase mortality and morbidity. Results of treatment with ampicilline/sulbactam and macrolide (AS ± M) combination and fluorokinolon at community-acquired pneumonia (TGP) are controversial. For this purpose, we retrospectively assessed patients who has been hospitalized in Chest Disease Clinic of Akdeniz University Hospital due to CAP between October 2009 and May 2012. The aim of this study is to compare age, sex, demographics, risk factors, comorbid diseases, PSI and CURB-65 scores, treatment outcome, duration of hospitalization, treatment costs, the early and late mortality, efficacy of treatment with AS ± M combination and F monotherapy at patients with CAP requiring hospitalization. In this study, 225 patients with community-acquired pneumonia were included. Of the total 225 pneumonia cases, 123 (54.6%) was AS ± M and 75 (33.3%) was F treated. 77 (34.2%) were women, 148 (65.8%) were men. Mean age was 66 years. The most common diseases were diabetes mellitus, chronic obstructive pulmonary disease and cardiovascular disease of the patients. The initial symptoms were cough, sputum, fever and dyspnea. Severity of disease at referral, age, sex, comorbid diseases, smoking status, laboratory findings, CURB-65 and PSI scores were similar at both groups. In our study, all patients chest X-ray had multilobar infiltration, bilateral involvement and pleural effusion at a similar rate between the groups. There were no differences in laboratory findings between the groups. Our patients influenza vaccination rate were 15.4% at AS ± M group, 20% at group F. AS ± M group 6.5%, F group 8% were vaccinated with pneumococcal vaccine. The predominantly isolated microorganism were S.pneumonia, Klebsiella species, Pseudomonas aeruginosa, Moraxella catarrhalis. Among patients evaluable for clinical efficacy, 88% of levofloxacin-treated patients and 82.1% of comparator-treated patients achieved clinical success (p=0.314). 30-day mortality was 8.1% at AS ± M group, 8% at F group, 90-day mortality was 12.2% AS ± M, F group 11.8%, 1-year mortality was AS ± M group 11.4%, F group was 7.9%. Mean cost of hospitalization was 1963±3723 TL for AS ± M group and 1965±7172 TL for F group. There were no differences between two groups about stay at hospital (5.6±3.9 days at AS±M groups, 5.9±3.9 days at F groups), mortality rates and hospital costs. In conclusion, the patients were given combination therapy or fluorokinolon; there was not a statistically difference in age, sex, comorbid diseases, PSI and CURB-65 scores, early and late mortality, length of stay and cost of treatment