Ameliyat odalarındaki stresin takım çalışması üzerindeki etkilerinin acil ve elektif vakalarda değerlendirilmesi
Comparing the effects of stress on the teamwork at the operation rooms in emergency and elective cases.
  1. Tez No: 309987
  2. Yazar: SALİH USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ATICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda, operasyon odalarındaki stresin ekip çalışması üzerindeki etkilerinin acil ve elektif vakalarda karşılaştırılması amaçlandı.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, 01.04.2011 ile 01.12.2011 tarihleri arasında yapılan 32'si acil, 32'si elektif olmak üzere toplam 64 operasyonda görev alan ameliyat ekipleri araştırma kapsamında değerlendirildi. Stresin göstergesi olarak Durumluluk-Süreklilik Anksiyete İndeksi (STAI) anketi uygulandı; ameliyat ekibi üyelerinin kalp atım sayısı ve tükürük kortizol düzeyi ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims at comparing the effects of stress on the teamwork at the operation rooms in emergency and elective cases.Surgical operation teams which took part in the in the 64 operations, 32 of which being emergency and 32 being elective case, conducted between 01/04/2011 and 01/12/2011 at the Research and Application Hospital of Faculty of Medicine of Mersin University were assessed in scope of the research. As indicator of the stress, the (state-trait anxiety inventory) (STAI) questionnaire was applied; heart pulse rates and saliva cortisol levels of operation team members were measured.