Lökosit sayısı, yüzde nötrofil oranı ve c-reaktif protein konsantrasyonlarının ?kesim değeri? düzeylerinde apandisit tanısındaki değerleri
Leucocyte count, neutrophil ratio and crp concentrations the diagnostic value of cutoff level in with patients suspected appendicitis.
  1. Tez No: 309986
  2. Yazar: ULAŞ KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AYRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde akut apandisit tanısında lökosit sayımı, nötrofil oranı ve CRP'nin kesim değeri düzeylerinin değeri konusunda açık bir çalışma yoktur. Bu çalışmada akut apandisit şüphesiyle ameliyat edilen hastalarda ameliyat öncesi yapılan lökosit sayımı, nötrofil yüzdesi ve CRP konsantrasyonlarının kesim değeri düzeylerinde apandisit tanısı koymadaki değerlerinin araştırılması amaçlandı.Ocak 2008 - Kasım 2010 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine karın ağrısı ile başvuran ve akut apandisit ön tanısı ile ameliyata alınan 320 yetişkin hastanın bilgileri geriye yönelik olarak tarandı. Hastalar ameliyat ve histopatalojik bulgulara göre üç gruba ayrıldı. Grup I: normal apendiks, grup II: komplike olmayan apandisit (akut apandisit, flegmanöz apandisit), grup III: komplike apandisit (perfore, plastrone).Yaş ve laboratuar ölçümlerinin patoloji pozitifliği ayırt ediciliğine yönelik ROC eğrileri oluşturularak, her bir ölçüme ait AUC ve kesim değerleri belirlendi ve bu değerlerin patoloji ayırt edicilik performansları, sensitivite, spesifisite, +PV, -PV, +LR ve -LR kesim değerileri hesaplanarak birlikte değerlendirildi.Laboratuar ölçümlerinin patoloji pozitifliği ve negatifliğini ayırt etmedeki performanslarının birlikte değerlendirilmesi için tüm ölçümlerin yer aldığı bir Multiple ROC eğrisi analizi yapılarak her değişkene ait yeni kesim değerleri hesaplandı ve logistic regresyon analizi ile tüm değişkenlere ait AUC değeri hesaplandı.Yapılan istatistik tablo, grafik ve analizlerde MedCalc 11.6 ve SPSS for Windows 11.5.1 ve NCSS 2004 istatistik programları kullanıldı.Çalışmaya 320 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Nowadays there is no open trials about the value of leucocyte count, neutrophil ratio and CRP levels on acute appendicitis diagnosis. In this study, it is aimed to investigate the diagnostic value of cutoff level with preoperative leucocyte count, neutrophil ratio and CRP concentrations in the patients, operated with suspected appendicitis.In this study, all adult patients presented to Emergency Medicine Department of Mersin University Faculty of Medicine and operated with the diagnose of acute appendicitis between January 1, 2008 and November 30, 2010 were screened retrospectively. The patients classified into three groups according to the operation and histopathological findings, Group I: Normal appendix, Group II: Uncomplicated appendicitis (acute, flegmantose), Group III: Complicated appendicitis (perforated, plastrone).ROC curves were intended for age and positive distinguish of pathological laboratory measurements. Determination of AUC and Cutoff values for every measurement and distinguishing performances of these values were assessed with sensitivity, specifity, +PV, -PV, +LR and ?LR.To evaluate all the performances in positive and negative distinguish of pathological laboratory measurements, new cut off levels of every variable calculated with multiple ROC curve analysis and for all variable AUC value calculated with logistic regression analysis.MedCalc 11.6 and SPSS for Windows 11.5. statistical software were used for tables, graphics and statistical analysis.320 patients were included in this study..