Travmatik periferik sinir paralizilerindesinir iyileşmesi üzerine deksametazon vemetilprednizolon ile mikofenolat mofetil tedavilerinin etkinliğinin elektrofizyolojik,histopatolojik, biyokimyasal, elektronmikroskopik ve immünohistokimyasalolarak incelenmesi
The electrophysiological, histopathological, biochemical, electron microscopic and immunohistochemical analysis for the efficacy of dexamethasone, methylprednisolone and mycophenolate mofetil in the teratment of peripheric nerve paralysis
  1. Tez No: 309993
  2. Yazar: SAVAŞ KÖRLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÜMİT TALAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sunulan çalışmada travmatik sinir paralizilerinde metilprednizolon vedeksametazon yanı sıra, bir immünosupresif ajan olan mikofenolat mofetilinetkileri incelenmiştir. Yukarıda belirtilen ilaçların etkileri elektron mikroskopik(EM), elektrofizyolojik, histopatolojik ve biyokimyasal bulgular doğrultusundakarşılaştırıldı. Çalışmamızda, 98 erkek Wistar albino rat kullanıldı. Her grupta 7rat olacak şekilde 14 grup oluşturuldu. Kontrol ve sham grubu hariç, gruplaryüksek doz metilprednizolon, normal doz metilprednizolon, normal dozdeksametazon, normal doz mikofenolat mofetil ve mikofenolat mofetil ile yüksekdoz metilprednizolon kombinasyonu olacak şekilde oluşturuldu. Sağ siyatik sinirdiseksiyonu yapıldı ve bileşik kas aksiyon potansiyeli (BKAP) eşikleri kaydedildi.Yirmi saniye boyunca sinir Jewellery forseps ile sıkıştırılarak travmatize edildi.Post-travmatik eşikleri de kaydedildi. BKAP eşiklerinin kaydı birinci ve dördüncühafta belirlenen gruplar için tekrarlandı. Kayıt sonrası, sinir diseksiyonuyapılarak EM ve histopatolojik inceleme için hazırlandı. Doku ve kan örneklerialınarak nitrik Oksit (NO) ve malondialdehit (MDA) ölçümleri yapıldı.Elektrofizyolojik ölçümlerler sonucunda; 1B, 2B, 4B, 5B ve 6B ortalamaBKAP seviyelerinin yeterli iyileşme gösterdiği gözlendi. Ancak, sadece 4B ve 5Bgrupları kontrol grubu değerlerine yakın tatmin edici elektron mikroskobikbulgular göstermiştir. Elektrofizyolojik iyileşmeye rağmen 1B ve 6B grubundaelektron mikroskobik bulgular tatmin edici düzeyde bulunmamıştır. Dokudaölçülen MDA düzeylerine bakıldığında 4B grup hariç tüm gruplarda 1. haftayagöre 4.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effects of an immunusuppressive agent,mycophenolate mofetil, is investigated besides methylprednisolone anddexamethasone on the traumatic nerve function. The effects of the abovementioned drugs are compared through the assessment of electron microscopic(EM), electrophysiologic (EP), histopathologic (HP) and biochemical findings.In our study, 98 male Wistar albino rats were used. The rats were assigned to14groups each consisting of 7 animals. Except the control and the sham groups,groups are formed according to application of high dose methylprednisolone,normal dose methylprednisolone, normal dose dexamethasone, mycophenolatemophetil and mycophenolate mophetil with high dose methylprednisolonecombination therapies. Right sciatic nerve dissection was performed andcompound muscle action potential (CMAP) thresholds were recorded. Thenerve is traumatized with the compression of a Jewellery forceps for 20seconds. Post-traumatic thresholds were also recorded. The CMAP thresholdswere recorded in the first and fourth weeks for the assigned groups. Then, thenerve was transected and prepared for EM and histopathological examinations.Nitric Oxide (NO) and malondialdehyde (MDA) assessments were performed ontissue and blood samples. On electrophysiological basis, the mean CMAPvalues of 1B, 2B, 4B, 5B and 6B showed sufficient improvement. However, only4B and 5B groups showed satisfactory electron microscopic findings and wereabout to reach the tissue characteristics of the control animals. Despite theelectrophysiological recovery, 1B and 6B animals were found to have poorelectron microscopic scorring.