Mediastinal kitlelerde sine MRG ile invazyon derecesinin değerlendirilmesi
Evaluation of invasion degree at mediastinal masses with cine MRI
- Tez No: 310070
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Mediasten kalp, ana vasküler yapılar ve diyafragmalar nedeniyle oldukça dinamik bir harekete sahiptir. Mediastende sürekli bir hareketin olması nedeniyle burada yerleşen lezyonlarda statik görüntüler yanında hareketli görüntülemenin de faydalı olacağını düşündük. Bu yüzden BT ve konvansiyonel MRG'de tespit edilen lezyonların Sine MRG ile hareketinin ve komşuluklarının değerlendirilmesini amaçladık.Materyal ve metot: Prospektif bir çalışmada mediastende solid veya kistik kitlesel lezyon tespit edilen invazyon açısından şüpheli olan olgular tercih edildi. Olgulara öncelikle PA grafi ve toraks BT alındı. Ardından konvansiyonel MRG (T1,T2, STIR) ile lezyon özellikleri araştırıldı. Lezyonun dinamik özellikleri üç planda sine MRG alınarak yapıldı ve lezyonun şekil, boyut, hareket ve komşu dokularla olan ilişkileri değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya 32 olgu alındı. Bu olguların 17'si opere edildi. Opere edilen olgulardan 13 olgu benign (4 mediastinal guatr, 2 teratom, 2 perikardial kist ve birer olgu bronkojenik kist, kist hidatik, nöroenterik kist, schwannoma ve aort anevrizması), diğer 4 olgu malign karakterde (2 özofagus kanseri, 1 akciğer kanseri ve 1 snovyal sarkom) idi. Bu 17 olgudan preoperatif sine MRG ile 16 olguda invazyon olmadığı, birinde ise invazyon olduğu düşünülmüştü. Bizim bulgularımız operasyon sonuçları ile uyuşmaktaydı. Histopatolojik tanı konulan diğer 15 olgudan 7'sinde invazyon olduğu düşünüldü. Bu 15 olgudan 13 olgu malign (7 akciğer kanseri, 3 lenfoma, 1 özofagus kanseri, 1 mezotelyoma, 1 timoma) olup klinikoradyolojik olarak inoperabl kabul edildi. İki olguda ise osseöz enflematuar patoloji ve tüberküloz lenfadenit tespit edilmiş olup medikal tedaviye alındı. İstatistiksel olarak mediastinal yapılara invazyonu göstermede Sine MRG, Konvansiyonel MRG dan daha anlamlı olarak bulundu(p< 0.001).Sonuç: Günümüzde görüntülemede kardiyak ve solunumla senkronize hızlı sekansların alınabilmesi nedeniyle MRG'nin toraksta kullanımı giderek artmaktadır. Mediastinal lezyonların tanısı ve komşu yapılarla ilişkilerinin değerlendirilmesinde sine MRG görüntülemenin oldukça katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Mediastinum has a very dynamic movement due to heart, major vascular structures and diaphragms. Because of a continuous movement in mediastinum lesions at settled here as well as static images, we thought would be useful in mobile imaging. Therefore, we aimed to evaluate lesions? which were detected with CT and conventional MRI movement and contiguity with cine MRI.Material and method: A prospective study, the patients were preffered who have a solid or cystic mediastinal mass lesion and suspicious for invasion. Firstly, PA chest radiograph and thorax CT were taken to the patients. Then, with conventional MRI (T1, T2, STIR) lesion characteristics were investigated. Dynamic characteristics of the lesion was made by taking three planes cine MRI and the lesion?s size, shape, motion, and its relations with adjacent tissues were evaluated.Findings: 32 cases were taken to the study. 17 of these cases were operated. Of the operated cases; 13 cases were benign (4 mediastinal guatr, 2 teratoma ,2 pericardial cyst and bronchogenic cyst, cyst hydatic, neuroenteric cyst, schwannoma, aort aneurysm, thymoma in one case), other 4 cases were malignantly characterized (2 oesophagus cancer, 1 lung cancer and 1 synovial cancer). It was thought that with preoperative cine MRG; 16 of these 17 cases had no invasion, one of them had invasion. Our findings were consistent with the operation results. Other 13 of 15 cases who were diagnosed histopathologically malignant (7 lung cancer, 3 lymphoma, 1 oesophagus cancer, 1 mesothelioma, 1 thymoma ) and accepted clinicoradiologically inoperable. Invasion was detected in seven cases. At two cases; osseous inflamatuary pathology and tuberculosis lymphadenitis was detected and they had medical treatment. Cine MRI was found statisticallymore significant than Conventional MRI at showing invasion to mediastinal structures (p< 0.001).Results : Daily at imaging, MRI usage at thorax is increasing because of ability to taken fast sequences which are synchorised with cardiac rhytm and respiration. We are thinking about cine MRI will fairly give assistance at diagnosis of mediatinal lesions and evaluation with relationship adjacent tissues