Futbol sektörünün emek ekonomisi açısından analizi
Analysing football sector in terms of labour economics
- Tez No: 310120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP MUNGAN AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Spor, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sports, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye profesyonel futbol emek pazarının, futbolcu paydaşının, pazardaki konumunu emek ekonomisi değişkenleriyle ve sosyal güvenlik şartları açısından değerlendirilmesidir. Futbol emek pazarında, futbolcuların sosyo ekonomik konumları, futbol emek piyasası şartları hakkındaki algıları ve mesleki olarak örgütlenmeye bakış açıları irdelenmiştir. Çalışma, Kuramsal (Literatür) ve Uygulama (Anket) bölümü olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmaktadır. Literatür bölümü Genel Bilgiler ana başlığı altında ?Emek Ekonomisi Yönüyle Futbol?, ?Emek ve Değere Kuramsal Yaklaşım?, ?Futbol Sektöründe Ücretler?, ?BOSMAN Kararları?, ?Sendikal Hareket?, alt başlıklarından oluşmaktadır. Uygulama kısmı ise 5 bölümden oluşan bir anketten oluşmaktadır. Anket sorularıyla futbolcuların mesleki bilgileri, kişisel bilgileri, transfer ve ücret bilgileri, sendikalaşma algıları ve kendileriyle ilgili statülere bakış açıları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde kayıt dışı ekonominin varlığı görülmüştür. Profesyonel futbolcuların büyük kısmının transfer taksitlerini, maç primlerini almada ve sigorta primlerinin ödenmesinde kulüpleriyle problem yaşadıkları, çoğunluğunun mesleki örgütlenme taraftarı olduğu belirlenmiştir. Futbolculara kulüpleriyle aralarındaki ekonomik ve hukuki problemlerin daha çok hangi tarafın lehine sonuçlandığı sorulduğunda, 501 futbolcudan % 57.08'i kendi lehine sonuçlandığını belirtirken; % 42.91'i kulüp lehine sonuçlandığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Turkish professional football labour market?s stakeholder football player?s situations in market, in terms of labour economics? variables and social security conditions. Socio economic situations of football players, their perceptions about football labour market conditions and their aspects about organizing as a professionally have been examined. This study is consist of two parts; theoretical part and application (questionnairre) part. Under the title of General Description, theoretical part consist of ?Football as an aspect of labour?, ?Theoretical approach to labour and value?, ?Wages in football sector?, ?BOSMAN rules?, ?Union movement? subtitles. Application part is consist of a questionnairre which has 5 parts. Professional knowledges of football players, personal informations of them, transfer and wage informations, unionizing perceptions and perspectives on their respective status have been determined by means of the questionnairre. It has been found that there is informal economy in Turkish Professional Football Leagues. It has been determined that professional football players have problems with their clubs, about taking transfer payments, match premiums and insurance premiums and most of them wants to organize in a union. When players asked if economic and legal problems be concluded in favor of them or in favor of their clubs, while % 57.08 of 501 players says problems are concluded in favor of them; % 42.91 says they are concluded in favor of their clubs.