Deneysel olarak sigara dumanına maruz bırakılan farelerde sigara dumanı ve E vitamininin endometriyal pinopod oluşumu üzerine olası etkileri
The possible effects of cigarette smoke and vitamin E on endometrial pinepode formation; an animal model on cigarette smoke exposed mice
  1. Tez No: 310175
  2. Yazar: MÜZEYYEN DURAN ERDOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Endometrial pinopod oluşumu üzerine sigara dumanı ve E vitamininin etkilerini incelemek.Materyal ve Metod: Bu çalışmada, 12-14 haftalık, ortalama ağırlıkları 25,19±4,34 olan 18 dişi, ve çiftleştirme amacıyla 12 erkek swiss-albino fare kullanıldı. Dişi fareler 3 eşit gruba bölündü. Farelere 10 hafta süresince her gün, intraperitoneal (i.p.) serum fizyolojik (Grup 1), sigara makinesi ile 20 adet sigaraya ait duman (Grup 2), sigara makinesi ile 20 adet sigaraya ait duman ve E vitamini 50 mg/kg (Grup 3) uygulandı. Deney süresi bitiminde dişi fareler, 12 adet erkek fare kullanılarak çiftleştirildi. Smear testi ile uygun siklus günü belirlenerek farelere ötenazi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To study on the effects of smoking and vitamine E on endometrial pinepode formation.Material and Method: 18 Swiss-Albino female mice and 12 Swiss-Albino male mice who were 12-14 weeks old and with a mean weight of 25,19±4,34 gr. were used in this study. Female mice were divided into three groups as cigarette smoke exposed group, control group and cigarette smoke exposed plus vitamine E given group. Mice in the control group were injected intraperitoneal %0.9 NaCL, cigarette smoke exposed group mice were exposed 20 cigarette/day for ten weeks. Cigarette smoke exposed with the same manner and vitamine E were injected 50 mg/kg/day intraperitoneally for the third group. Female mice mated with male mice at the and of 10 weeks. Female mice sacrified at appropriate cycle day that was determined by smear test.