Dentin hassasiyeti tedavisinde kullanılan ajanların sitotoksisitesi ve rezin-dentin bağlanma dayanımına etkisi
The evaluation of cytotoxicity of dentin desensitizing agents and the effects of these desensitizing agents on the shear bond strength of adhesive resin to dentin
  1. Tez No: 310204
  2. Yazar: GÜNEŞ BULUT EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında DH tedavisinde kullanılan çeşitli ajanların kültüre edilmiş insan gingival ve pulpal fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla içerikleri farklı 12 adet ajanın (Smart Protect, Systemp Desensitizer, Seal&Protect, Aqua-Prep F, Isodan, Gluma, BisBlock, D/Sense Crystal, UltraEZ, Colgate Sensitive Pro- Relief, Topex ve Clinpro White Varnish) farklı konsantrasyonları (%50, %20, %10, %1) insan gingival fibroblastları üzerine direkt olarak uygulandı. Canlı kalan hücreler MTT boyası ile boyanarak optik yoğunluk değerleri ölçüldü. Böylece her grup için farklı konsantrasyonların gingival fibroblastlar üzerindeki sitotoksik etkileri belirlendi.Ajanların pulpal fibroblastlar üzerindeki indirekt sitotoksik etkisinin belirlenmesi amacıyla sürmemiş bir 3. büyük azı dişinden pulpal hücreler kültüre edildi. Pulpal hücrelerle ajanlar arasına farklı kalınlıklardaki (0.5 ve 1 mm) dentin bariyeri yerleştirildikten sonra ajanların pulpal hücreler üzerindeki indirekt sitotoksisitesi belirlendi.
Özet (Çeviri)
The first objective of this thesis is to evaluate the cytotoxic effects of the desensitizing agents used in the treatment of dentin hypersensitivity on human gingival and pulpal fibroblast cell cultures. To that end, different concentrations (50%, 20%, 10%, 1%) of 12 different agents (Smart Protect, Systemp Desensitizer, Seal&Protect, Aqua-Prep F, Isodan, Gluma, BisBlock, D/Sense Crystal, UltraEZ, Colgate Sensitive Pro-Relief, Topex and Clinpro White Varnish) were directly applied on human gingival fibroblast cells. The cells that were still alive were dyed with MTT dyes and the level of optical density was measured. So that cytotoxic effects of different concentrations on gingival fibroblasts were assessed for each group.Pulpal cells were cultured from an immatured mandibular 3rd molar tooth in order to determine the indirect cytotoxic effects of desensitizing agents on pulpal fibroblast cells. Dentin discs with different thicknesses (0.5 and 1 mm) were placed between the pulpal cells and the agents. Indirect cytotoxic effects of the agents on the pulpal cells was determined by applying the agents on the dentin discs with different thicknesses.