Koroner arter by-pass cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif klinik ve ekokardiyografik parametrelerin operasyon sonrası gelişen atrial fibrilasyonu öngörmedeki yeri
Koroner arter by-pass cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif klinik ve ekokardiyografik parametrelerin operasyon sonrasi gelişen atrial fibrilasyonu öngörmedeki yeri
- Tez No: 420888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT KIRMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Koroner arter by-pass greft operasyonu sonrası meydana gelen atrial fibrilasyon yoğun bakım ve hastanede geçen süreyi uzatmakta önemli komorbiditelere yol açmaktadır. Postoperatif AF yi öngörmede klinik parametreler kullanılmış ancak yeteri kadar özgün bir parametre bulunamamıştır. Bu çalışmada koroner arter bypass greft operasyonu plananan hastalarda daha önce belirlenen postoperatif atrial fibrilasyon risk faktörleri ile sol atrial fonksiyonların iki boyutlu speckle tracking ekokardiyografi metodu ile elde edilen verilerin karşılaştırılması planlandı. Çalışma Planı Çalışmaya mart 2009 ile aralık 2010 arasında Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde elektif koroner arter by-pass operasyonu yapılması planlanan 125 hasta alındı. Çeşitli nedenlerle 35 hasta çalışma dışı bırakıldı ve 90 hasta üzerinden analiz yapıldı. Hastaların preoperatif labaratuar parametreleri ve ekokardiyografi parametreleri alındı. Ayrıca 2 boyutlu speckle-tracking ekokardiyografi parametreleri değerlendirildi. Postoperatif AF ile demografik özellikler ve klinik parametreler arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose Postoperative atrial fibrillation (AF) is a cause of extended hospitalisation and intensive care unit stay. Clinically parameters were associated with postoperative AF however, none of them was specific. We aimed to investigate the association between postoperative AF, clinical risk factors and 2D speckle-tracking echocardiograpy parameters in patients whom coronary artery bypass graft operation was planned. Methodology A total number of 125 patients who were scheduled to coronary artery bypass operation in Kartal Kosuyolu Education and Research Hospital between march 2009 and december 2010 were included to the study. After excluding 35 patients 90 patients were included to the analysis. Preoperative laboratory and echocardiography parameters were noted. Also 2D speckle-trackiechocardiography was performed. The association among postoperative AF, demographic properties and clinical parameters was investigated.