Sağ ventrikül çıkım yolu rekonstrüksiyonu yapılan konjenital kalp hastalarında; sağ ventrikül yeniden şekillenmesinde, serum prokollajen tip 1, matriks metaloproteinaz 2, matriks metaloproteinaz 9 düzeylerinin klinik seyir ile ilişkisinin araştırılması
Right ventricular outflow tract reconstruction in congenital heart disease and right ventricular remodeling, the serum levels of research of the relationship between the clinical process and the token levels of serum procollagen type 1, matrix metalloproteinase2, and matrix metalloproteinase 9
- Tez No: 340620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HAKAN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kardiak remodeling, kalp yetersizliğinin klinik seyrini etyolojiden bağımsız belirleyen major bir faktördür. Matriks metalloproteinazlar, ventrikülün yeniden şekillenmesinde, önemli bir rol oynarlar. Kandaki matriks metalloproteinaz seviyelerinin kalp yetersizliği progresyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Propeptid prokollajen tip-1, kollajen biyosentezinin serum biyomarkeridir. Propeptid kollajen tip-1?in serum düzeyi ile kalp hastalarında kardiyak biyopside belirlenen fibroz doku volumu arasında pozitif korelasyon vardır. Çalışmamızın primer amacı, konjenital kardiyak defektlere eşlik eden sağ ventrikül çıkım yolu darlığının cerrahi olarak düzeltilmesi öncesi ve sonrası hastaların remodeling düzeyini öngörmede propeptid prokollajen tip-1 , matriks metalloproteinaz 2 ve matriks metalloproteinaz 9?un kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışmaya Şubat 2011 ve Ocak 2013 tarihleri arasında konjenital kalp hastalığı nedeniyle kardiyopulmoner bypass yardımıyla ameliyat edilen 40 hasta alındı. Araştırma grubu sağ ventrikül çıkım yolu darlığı olan hastalardan oluşturuldu. Kontrol grubu sağ ventrikül çıkım yolu darlığı olmayan hastalardan oluşturuldu. Bu hastalarda; operasyon öncesi 24 saat , operasyon sonrası 24-48 saat ile 6.ay alınan arteryel kan örneklerinden propeptid prokollajen tip-1 , matriks metalloproteinaz 2 ve matriks metalloproteinaz 9 çalışıldı. Sonuçlar araştırma ve kontrol grubu arasında kıyaslandı. MMP-2 ve MMP-9 düzeylerinin operasyon sonrası erken ve orta dönem takiplerde yüksek seyretmesi anlamlı bulundu. Bu yükseklik miyokardiyal remodelingin göstergesi olarak kabul edilebilir.Sağ ventrikül çıkım yolu rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda remodeling daha erken gelişecektir. PINP?nin RVOT darlığı nedeniyle izlenen ve cerrahiye alınan hastalarda yüksek seyretmesi, bu hastalarda fibröz doku volümünün daha yüksek olabileceği konusunda güçlü bir delil teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiac remodeling is a major factor in determining the clinical process of the heart failure regardless of etiology. Matrix metalloproteinase, play an important role on ventricular remodeling. It is showed that matrix metalloproteinase levels in the blood are associated with progression of heart failure. Propeptide procollagen type-1 is serum biomarker of collagen biosynthesis. There is a positive correlation between the serum levels of propeptide of collagen type-1 and the volume of fibrous tissue identified in cardiac biopsy. The primary purpose of this study is before and after surgical correction of stenosis in congenital cardiac defects associated with right ventricular outflow tract , to evaluate the usability of procollagen type-1, matrix metalloproteinase-2 and matrix metalloproteinase-9 on prediction of the level of prognosis and remodeling of the patients. In this study 40 patients that operated due to the congenital heart disease with the help of cardiopulmonary bypass between February 2011 and January 2013. The research group of patients was created with right ventricular outflow tract obstruction. The control group of patients was created with no right ventricular outflow tract obstruction. On these patients, 24 hours prior to the surgery, and postoperative 24 ? 48 hours and 6th month arterial blood samples are taken and studied procollagen type-1, matrix metalloproteinase-2 and matrix metalloproteinase-9. The result are compared between the group intervened because of right ventricular outflow tract stenosis and the group without right ventricular outflow tract stenosis. It was significant that the high level of matrix metalloproteinase-2 and matrix metalloproteinase-9 in the early and mid-term following surgery. This height may be and indicator of myocardia remodeling. The high levels of procollagen type-1 in the patients followed and taken into surgery because of pulmonary stenosis constitute strong evidence about that these patients may have higher volumes of fibrous tissue