Siyanotik ve asiyanotik doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda hemostazın değerlendirilmesinde tromboelastogram ve trombin oluşum testinin yeri
The significance of teg and tga in the evaluation of hemostasis in children with cyanotic or acyanotic congenital heart disease
- Tez No: 310315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada siyanotik ve asiyanotik doğumsal kalp hastalığı (DKH) olan, anjiografi ve opere edilmesi planlanan hastalarda; PZ, APTZ, Tromboelastogram (TEG) ve Trombin Oluşum Testi (TGA) sonuçlarının karşılaştırılması ve güvenilirliğinin belirlenmesi, özellikle siyanotik ve asiyanotik DKH olan çocuklarda operasyon öncesi değerlendirmede TEG ve TGA testinin rutin kullanıma girip giremeyeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı tarafından izlenmekte olan 0-18 yaş aralığında 39 asiyanotik, 35 siyanotik ve benzer yaş aralığında 29 sağlıklı kontrol olgusu olacak şekilde toplam 103 olgu çalışmaya dahil edildi. DKH olgularının kardiyak kateterizasyon ve operasyon öncesi hemogram, PZ, APTZ, INR, TEG ve TGA parametreleri karşılaştırıldı.Bulgular: Siyanotik olgularda hematokrit yüksekliği diğer iki gruba göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,000). Hemostazın değerlendirilmesinde PZ; siyanotik grupta asiyanotik gruba göre anlamlı şekilde uzun (p=0,011), APTZ; siyanotik grupta asiyanotik gruba göre anlamlı şekilde uzun (p=0,037) yine benzer şekilde INR değeri siyanotik grupta asiyanotik gruba göre anlamlı şekilde uzun saptanmıştır (p=0,021). TEG parametrelerinde; siyanotik grupta açı derecesi anlamlı şekilde kısa (p=0,001), aynı şekilde MA siyanotik grupta anlamlı şekilde kısa bulunmuştur (p=0,005). TEG ? K; siyanotik grupta anlamlı şekilde uzun saptanmıştır (p=0,000). TGA parametrelerinde ETP; hem siyanotik hemde asiyanotik grupta, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde kısa saptanmıştır (grup ? 1 ve grup ? 3 için p=0,000 grup ? 2 ve grup ? 3 için p=0,000). Pik trombin düzeyinde; hem siyanotik hemde asiyanotik grupta, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşüklük saptanmıştır (grup ? 1 ve grup ? 3 için p=0,000 grup ? 2 ve grup ? 3 için p=0,000). Pik zamanı; hem siyanotik hemde asiyanotik grupta, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde uzun saptanmıştır (grup ? 1 ve grup ? 3 için p=0,014 grup ? 2 ve grup ? 3 için p= 0,028). Asiyanotik ve siyanotik grup ile TGA parametrelerinde istatistiksel anlamlı farklıklık saptanmamıştır. Lag time ve kuyruk açısından gruplar arasında amlamlı farklılık saptanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmada siyanotik DKH'nda yüksek hematokrit düzeylerinin hemostazda, özellikle koagülasyon testlerinde anormalliklere neden olduğu gösterilmiştir. TEG'in diğer geleneksel koagülasyon testlerinden daha özgül ve güvenilir olduğu saptanmıştır. TGA ile karşılaştırıldığında TEG testinin daha pratik ve hızlı çalışılıyor olması bir avantaj sağlamaktadır. TGA testi ise hemen çalışılamaması ve daha teknik bir değerlendirme gerektirmesi nedeniyle yakın gelecekte rutin kullanıma girmesi zor görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives and Hypotheses: In this study, we aimed to investigate the comparison of the results of PZ, APTT, thromboelastogram (TEG) and thrombin generation assay (TGA), and determination of reliability in patients who have cyanotic or acyanotic congenital heart disease (CHD) which are planned to be angiography and cardiac surgery.Methods: Totally 74 patients with CHD were enrolled in this study (39 acyanotic, 35 cyanotic and ages were between 0-18 years). 29 age-matched healty controls were enrolled as a control group. PZ, APTZ, INR, TEG and TGA results were evaluated in all subjects before the angiography or cardiac surgery.Results: In the cyanotic group, hematocrit values were found significantly higher than the other 2 groups (p=0.000). In the evaluation of hemostasis; when compared to the acyanotic patients PT, APTT and INR results were significantly higher in the cyanotic group (respectively; p=0,011; p=0,037; p=0,021). In the TEG parameters; the TEG-angle degree in the cyanotic and acyanotic group and MA results in the cyanotic group were found significantly shorter when compared to the control group (respectively; p=0,001; p=0,005). TEG-R values longer (p=0.000). In the TGA parameters; the peak trombin level results were found significantly lower in the cyanotic group and acyanotic group when compared to the control grup ( respectively; p=0,000 p=0,000). The peak time results were found significantly longer in the cyanotic group and acyanotic group when compared to the control grup ( respectively; p=0,014 p=0,028). ETP results were found significantly shorter in the cyanotic group and acyanotic group when compared to the control grup ( respectively; p=0,000 p=0,000). A meaningful statistical difference has not been obtained in the cyanotic and acyanotic group with TGA parameters. Additionally, a significant difference were not determined in terms of lag time and tail.Conclusion: In this study, it is shown that the high hematocrit levels cause abnormality in the evaluation of coagulation parameters. Fort he evaluation of hemosthasis, it is determined that TEG is more specific, usefully and more dependable compared to the other traditional coagulation tests. When compared to the TEG, TGA test is not as convenient for routine usage and is suitable for academic researches.