Posterior servikal enstrumantasyon,retrospektiv değerlendirme
Posterior cervical instrumentation,retrospective analysis
  1. Tez No: 310314
  2. Yazar: FERİD QARALOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
2005-2010 yılları arasında EGE Üniveristesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilen 64 ü kadın,170 i erkek toplam 234 hastaya posterior servikal enstrumantasyon uygulanmıştır.Kadın hastaların yaş sınırı 23-81 (ortalama 53,9) ,erkeklerin yaş sınırı 16-82 (ortalama 53,3) olarak saptanmıştır.Tüm hastaların 125 i servikal spondilotik myelopati,64 ü travma,16 sı servikal spinal tümörleri,15 i konjenital anomali ve 4 ü romatizmal hastalığa bağlı opere edilmiştir.Tüm bu hastalara 1520 si lateral mass,266 sı pediküler vida olmakla, toplamda 1786 poliaxial vida takılmıştır.Vidaların ortalama ölçüleri 14-20*3,5-4mm olmuştur.Cerrahi olarak Magerl tekniği uygulanmıştır. Değerlendirdiğimiz hastaların 10 unda derin yara yeri enfeksiyonu nedeni ile revizyon cerrahisi uygulanmıştır. 3 hastada yüzeyel yara yeri enfeksiyonu nedeni ile cerrahi olmaksızın sadece antibiyotik tedavisi uygulanmıştır.Enfeksiyon nedeni en çok stafilokok ve enterobacter olmuştur.16 hastada enstruman problemine bağlı tekrar cerrahi yapılmıştır. Hiçbir hastada major vasküler yaralanma veya yatrojenik omurilik yaralanması gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was done in Ege University Department of Neurosurgery between 2005-2010, 64 female and 170 male; totally 234 patients have undergone cervical posterior instrumentation. When the ages were compared according to sex, female patients age varied between 23-81 (median 53,9) whereas male patients age was found to be between 16-82 (median 53,3). The underlying patology of the patients were cervical spondylitic myelopathy (125 patients), trauma (64 patients ), cervical spinal tumour (16 patients ), congenital malformation (15 patients) and rheumatismal disease (4 patients). 1520 lateral mass and 266 pedicular, totally 1786 screws were used for these patients. The average size of the screws were 14-20*3,5-4mm. Magerl technique were used in our cases. 10 of the patients had undergone revision surgery due to deep wound infection. 3 patients were treated with antibiotics because of superficial wound infection. The common reason for the infections were found to be staphylococcus and enterobacter. 16 patients were reoperated due to instrumentation problems. None of our patients had major vascular injury or iatrogenic spinal cord injury.