Kadavrada hipofiz adenomu varlığının araştırılması
Investigation of cadaver pituitary adenoma
  1. Tez No: 310316
  2. Yazar: AHMET EBEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAZIM ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Patoloji, Neurosurgery, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hipofiz adenomlarının tüm intrakranial tümörler içinde görülme sıklığı % 10-15arasında değişmektedir ve üçüncü sırada yer almaktadır. Radyolojik görüntülemeyöntemleriyle insidental olarak %20, otopsi serilerinde ise %27 oranındasaptanmaktadır. Bu uzmanlık tezinde bilinen intrakranyal tümörü olmayan rastgeleseçilen 124 kadavradan alınan hipofiz bezi örneklerinde hipofiz adenomunarastlanma sıklığı ve tipleri araştırıldı. Böylelikle herhangi bir semptom vermedenrastlantısal olarak saptanan hipofiz bezi adenomlarının oranını belirlemek amaçlandı.Aralık 2009 tarihinden itibaren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalınagelen kadavralardan rastgele olarak alınan hipofiz bezi örneklerinden toplam 124hipofiz materyali değerlendirildi. Çalışmamızda rastlantısal olarak saptananadenomların yanında yakın oranlarda Ratke Kleft formasyonları saptandı. Cerrahiolarak çıkarılan adenom serilerinde büyüme hormonu ön planda iken otopsiserilerinde prolaktin, çalışmamızda olduğu gibi ilk sırada yeralmaktadır. Yaptığımız çalışmada insidental olarak adenomlarınyanında hiperplaziler de görülmüştür ve ikisinin toplam oranları %24.19 dur. Diğerotopsi serilerinde ise sadece adenom başlığı altında olmak üzere bu oran %27 dir. Yeni radyolojik görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile insidental olarakadenomların saptanması gün geçtikçe artacaktır.
Özet (Çeviri)
The incidence of pituitary adenomas are %10-15 and in the third place of allintracranial tumours. With radiological imaging technics the incidence of thesetumours is 20%, and 27% in autopsy series. This thesis expertise in non-randomsample of 124 cadavers pituitary gland, to investigate if there is any adenomas andencounter frequency and types of samples. Thus, to determine the rate of thepituitary gland adenomas that detected incidentally without any symptomsis.The pituitary glands from cadavers, 124 random samples were evaluated from EgeUniversity Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine since December2009. In our study,ratke cleft formations determined close to the rates of adenomas.The adenoma of the growth hormone takes the first place in surgically removedseries but the adenoma of prolactin hormone takes the first place in autopsyseries. In our study incidentally determined adenomas andhyperplasies were totally up to %24.19. Other autopsy series under the title of onlyadenomas were up to %27.With development of new radiological imagingtechniques, incidental detection of adenomas will increase day by day.