Dye removal by nano-sized metal coated electrodes
Nano buyutlu metal kaplı elektrodlarla boyar madde giderimi
  1. Tez No: 310338
  2. Yazar: REZA SHAHBAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tekstil endüstrisi gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. Tekstil endüstrisinin farklı süreçleri arasında, boyama sürecinde, boyama, sabitleme ve yıkama için çok miktarda su sarf edilmektedir. Tekstil atık suyunun karakteristiği asılı parçacıklar, tuzlar, yüksek pH ve yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) derişimidir. Bu toksik atık suların çevreye deşarj edilmesi önemli problemlere neden ola bilir. Nanoteknoloji teknikleri ve malzemeleri farklı alanlarda başarılı olmuştur ve atık su arıtımında bor kaplı elmas (BDD) elektrotlar renk giderim süreçlerinde başarı ile kullanılmıştır. Bu çalışmada, tıkaç akım reaktörde, bor katkılı elmas elektrotlar kullanılarak Reactive Black 5 (RB5) boyarmaddesinin elektrokimyasal yükseltgemesi gerçekleştirilmiştir. Bor katkılı elmas elektrotların yarısı anot ve yarısı katot olarak davranıyor. Farklı parametreler arıtım surecini etkiliyor ki deneyler sırasında araştırılmıştır. Akış hızı, destek elektrolit olarak sodyum sülfat derişimi (Na2SO4), başlangıç pH, akım yoğunluğu ve başlangıç boyar madde derişimi gibi deneysel parametreler incelendi. Elde edilen en iği şartlar şöyledir: akım yoğunluğu 1 mA/cm2, doğal pH, akış hızı 100 mL/min, sodyum sülfat derişimi 0.02 mol/L. En iği deneysel şartlar elde edildikten sonra sürecin güvenirliğini kanıtlamak için toplam organik karbon (TOC), KOİ ve toksisite çalışmaları yapılmıştır. Bu şartlar altında, %97 renk, ~%51 KOİ ve %29,3 TOK giderimi elde edilmiştir. RB5 boyar maddesinin toksisitesi de başlangıç toksisite oranına göre azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile processing industries are widespread in developing countries. Among the various processes in the textile industry, the dyeing process uses large volumes of water for dyeing, fixing and washing. Textile industry wastewater is characterized by suspended particles, salts, high pH and high chemical oxygen demand (COD) concentrations that discarding of these toxic wastewaters to the environment will cause a major problem. Nanotechnology techniques and materials have been prosperous in many fields and about wastewater treatment boron-doped diamond (BDD) electrodes have been successful in dye removing processes. In this study, electrochemical oxidation of Reactive Black 5 (RB5) dye using bipolar trickle tower (BTT) reactor and Raschig ring shaped boron-doped diamond (BDD) electrodes in recirculated batch mode was fulfilled. One half of the BDD electrodes act as anode and the other half as cathode. Different parameters affect the dye removing process that has been studied during experiments. Experimental parameters like flow rate, sodium sulfate concentration (Na2SO4) as supporting electrolyte, initial pH, current density and initial dye concentration were examined. The best experimental conditions obtained were as follows: current density 1 mA/cm2, natural pH, flow rate 100 mL/min, Na2SO4 concentration 0.02 mol/L. After determining best experimental conditions TOC, COD and toxicity studies have been performed to prove the reliability of this process. Under these conditions, 97% color, ~51% COD and 29.3% TOC removal were achieved. Toxicity of RB5 solution was also decreased relatively to its initial toxicity value at the same conditions.