Experimental characterization of rubber polymer
Kauçuk polimerinin deneysel karakterizasyonu
  1. Tez No: 310446
  2. Yazar: HÜSEYİN YAVUZ DÜŞMEZKALENDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, SBR kauçuk örneği üzerinde, tek eksende farklı frekanslarda yapılan basma testi anlatılmaktadır. Test aracı olarak SiPlan pnömatik test makinası kullanılmıştır. Bu testte kauçuk örneğe 3kN'luk bir yük ve 10-3 ila 20Hz arasında değişen frekansların uygulanması ile yapılan dinamik, sürünme ve gevşeme(relaksasyon) testlerinde datalar elde edilmiştir. Bu elde edilen datalar, depolama modülünün ve kayıp modülünün dolaylı olarak'ta komplex modülün değerlerinin tayin edilmesine yardımcı olmuştur. Elde edilen bu parametrelerin Maxwell ve FDM modellerine uyarlanması ile de bu kauçuk türünün, viskoelastik olaylar olan sürünme ve gevşemede nasıl davrandığı belirlenmiştir. Ayrıca bu kauçuk türünün daha az parametre kullanılması nedeni ile FDM modeline Maxwell modelden daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the result of a series of tests performed on SBR(Styrene butadiene rubber) rubber specimens subjected to uniaxial cyclic loading at different frequencies. Tests are performed using a servo-pneumatic testing machine controlled in position, with a 3 kN load cell to measure load. The machine is able to perform load cycles with frequencies up to 20 Hz. Data from the tests are used to estimate the storage modulus and the loss modulus, thus to define the complex modulus of the material within the experimented range of frequencies. The knowledge of this material dependent parameter is the basis for the definition of a rheological constitutive model (Maxwell, Fractional derivative model), in order to describe visco-elastic phenomena like creep and relaxation in elastomers.