Petrol ve doğal gaz üretim atıksularının pilot ölçekli ters osmoz arıtma tesisi ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Refinability examination of wastewaters generated by petroleum and natural gas production with pilot scale reverse osmosis treatment plant
- Tez No: 310626
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Son yıllarda petrol ve doğalgaz üretim faaliyetleri sonucu oluşan atıksuların arıtımı gittikçe önem kazanmaktadır. Bunun sebebi petrol ve doğal gaz kuyularının yaşı arttıkça, üretilen varil başına çıkarılan atıksuyun artmasıdır. Petrol ve doğal gaz üretim faaliyetleri sonucu oluşan atıksuların tuzluluk seviyesinin çok yüksek olması ve bu atıksular için belirlenmiş deşarj standartlarının sağlanabilmesi ileri düzeyde arıtma işlemi gerektirdiğinden, ters osmoz membranlarının nihai arıtma prosesi olarak kullanımını elzem hale getirmiştir. Bu çalışma kapsamında pilot ölçekli ters osmoz arıtma tesisi kurulmuş ve 8 ay boyunca işletilmiş, elde edilen sonuçlar ile bu atıksular için belirlenmiş SKKY deşarj standartları sağlanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is a challenging process that treatment of wastewater generated by petroleum and natural gas production. And it is becoming a serious problem, because amount of production wastewater increases by oil well age. Also; it is necessary that development of a special treatment process for a specific region because production wastewater character depends on its location and its oil well. Production wastewaters has very high salinity that can only treated by a reverse osmosis membrane feasibly. In this study, a good pre treatment used before reverse osmosis system. Pilot scale plant operated during the 8 months. It is achieved that discharge standards for production wastewaters with this pilot scale treatment plant.