Ursula le Guin'in Mülksüzler'i üzerinden bir inceleme: Kapitalist sistemin üç iç çelişkisi ve sisteme karşı çıkan bir mimarlığın olabilirliği
A research over Ursula le Guin?s the Dispossed: The contradictions of the capitalist system and the possibility of an objecting architecture
- Tez No: 310654
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mimarlığın, Antik Çağ'dan beri toplumdaki güçlü sınıfın gücünü somut ve sürekli kıldığı bilinmektedir. Endüstri Devrimi'yle birlikte oluşan Kapitalist Sistem, sabit ve hiyerarşik güç ilişkilerini esnek ve değişken kılmış, mimarlığın hizmet alanını genişletmiştir. Ancak yine de bu durum, mimarlığın yalnızca gücü yetene bu hizmeti sunduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bunun yanısıra Kapitalist Sistem'in barındırdığı iç çelişkiler, ekolojik tehdit gibi kapitalizme özgü toplumsal sorunların oluşmasına yol açmış, eşitsizlik, bireysel özgürlüklerin ihlali gibi mevcut sorunların ise yalnızca biçim değiştirmesine neden olmuştır. Mimarlık, toplumsal yaşam ile yakın ilişkisi sonucu tüm bu sorunların tam ortasında yer almaktadır. Mevcut toplumsal işleyiş tarafından beslenen ve aynı zamanda da bu işleyişi destekleyen mimarlığın, sistemle ilintili sorunları pekiştirdiği söylenebilir. Mimarlığın büyük toplumsal değişimlere yol açabileceğine dair inancın ortadan kalkmış olmasına rağmen, bu işleyişe karşı çıkan mimarlıkların olabilirliğini görmek umut vericidir. Araştırma kapsamında, mevcut sistemle ilintili bu sorunlar, Ursula Leguin'e ait `Mülksüzler' romanı üzerinden incelenmekte ve bu sorunlara karşı çıkmayı amaç edinen mimari girişimler araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that since the Antiquity, architecture has been concretizing the power of the powerful class. Capitalist System, which has occured through the Industrial Revolution, has transformed the strict and hierarchical power relations into more flexible and changable network, while expanding the area reached by architecture. However this transformation and expansion hasn?t changed the fact that architecture serves only to the people who can afford this service. In addition, the contradictions of Capitalist System have resulted in social problems specific to Capitalism, like ecological threat, and have led to disguise of the existing problems like unequality and violation of individual liberty. As a consequence of close relation with the social life, architecture stands among all these problems. Supporting and being supported by the present system, architecture could be regarded as reinforcing the problems within the system. Despite the disappearance of the belief that architecture can lead to social changes, it is hopeful to see the existence of opposing approaches. Within the scope of this dissertation, the problems related to the present system and architectural attempts which target these problems, are investigated over the novel `the Dispossesed? which belongs to Ursula LeGuin.