Polycarbonates containing graft copolymers via diels-alder click reactions
Diels-alder click reaksiyonları ile polikarbonat içerikli aşı kopolimerleri eldesi
  1. Tez No: 310658
  2. Yazar: MEHTAP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma üç aşamada gerçekleştirildi. İlk olarak, Antresen uç fonksiyonlu karbonat monomeri sentezlendi. 1H NMR ve 13C NMR spectrumları bakılarak sentezin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edildi. Antresen uç fonksiyonlu monomer, thiourea/DBU kataliz sistemi ve benzil alkol başlatıcısı kullanılarak halka açılma polimerizasyon (ROP) reaksiyonuyla yüksek molekül ağırlıklı polikarbonat elde edildi. Daha sonra, maleimid uç fonksiyonlu polimerleri, PMMA-MI, PEG-MI, PMMA-MI/PEG-MI ve PS-MI, Diels-Alder reaksiyonu ile antresen uç fonksiyonlu polikarbonata takıldı ve PC-g-PMMA, PC-g-PEG, PC-g-PMMA/PEG, PC-g-PS aşı kopolimerleri elde edildi. Aşı kopolimerleri için Diels-Alder reaksiyon etkinliği UV-vis spektroskopisi yardımıyla belirlendi. Aşı kopolimerlerinin dn/dc değerlerine deneysel olarak ulaşıldı ve sonuçlar GPC ve TD-GPC ile görüntülendi.
Özet (Çeviri)
In this study, anthracene-functionalized carbonate monomer polymerized for the purpose to prepare high molecular weight PC-Anth via ring opening polymerization (ROP) using the thiourea/DBU catalyst and benzyl alcohol initiator in dichloromethane at room temperature for 5 h and then clicked with maleimide end-functionalized linear polymers, PMMA-MI, PEG-MI, PMMA-MI/PEG-MI and PS-MI in a Diels-Alder reaction in toluene at 110 oC for 36 h to create corresponding graft copolymers, PC-g-PMMA, PC-g-PEG, PC-g-PMMA/PEG and PC-g-PS, respectively. Diels-Alder click reaction efficiency for graft copolymerization was monitored by UV-Vis spectroscopy. The dn/dc values of graft copolymers were experimentally obtained using a triple detection GPC (TD-GPC).