The homology of modules and modules generated by at most two elements
Modüllerin homolojisi ve en çok iki eleman tarafından üretilen modüller
  1. Tez No: 310682
  2. Yazar: SİNEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı bir modülün hangi koşullarda sonlu sayıda eleman tarafından üretilebileceğini araştırmaktır. Özellikle hangi koşullarda bir modülün en çok iki eleman tarafından doğurulabileceği araştırılmıştır ve bulgular son bölümde ispatlanmıştır. Bulgulardan biri bir modülün birbirine izomorf olmayan iki basit alt modülünün direkt toplamı olarak yazılabilmesini sağlayan durumların incelenmesidir. Elde edilen bulgular homolojik cebirin önemli konularından olan türetilmiş fonktör ile birleştirilerek yeni sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç bölümünde ispatlarını ayrıntılı şekilde verdiğimiz bulguları elde etmek için gerekli olan bilgiler ilk bölümlerde sunulmuştur. Bir Noetherian lokal R halkasının sıfırdan farklı sonlu üretilmiş bölünebilir bir modüle sahip olabilmesi için gerek ve yeter koşulun R'nin Artinian olmasıdır. Bunun tersine bir tamlık bölgesi üzerinde sıfır modülünden başka sonlu üretilmiş bölünebilir modül yoktur.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is to investigate conditions under which a module is finitely generated, and in particular under what conditions a module is generated by at most two elements. We give equivalent conditions for a module to be a direct sum of two non-isomorphic simple submodules. Using one of these conditions and the tools of homological algebra, we show that certain derived modules are trivial. The information needed for these results are collected in the fallowing chapters. That are needed in the proof of one of our new results that a Noetherian local ring possesses a non-zero finitely generated divisible module if and only if it is Artinian which is in contrast to the fact that over an integral domain R, the only finitely generated divisible module is the zero module.