Hareketli filtre haznesine sahip ev tipi otomatik bir çay makinesinin optimum tasarımı
Optimum design of a household tea maker which has an actuated infuser
- Tez No: 310705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Her geçen gün günlük hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlayan çay içeceği, son yıllarda sudan sonra başlıca içeceklerimiz arasında gelmektedir. Süregelen araştırmalarla çayın devamlı olarak sağlığa farklı yararlarının bulunması da çayın popülaritesini arttırdığı gibi; yeşil çay, beyaz çay, seylan, oolong, bitki ve meyve çayı gibi farklı çay çeşitlerinin de yavaş yavaş Türkiye pazarına girmesi çayın daha geniş bir yelpazede günlük içecek olarak tüketilmesine katkı sağlamaktadır.Gelişen teknolojiyle birlikte, günlük hayatta gördüğü talep gittikçe artan çayın evlerde daha pratik hazırlanabilmesi maksadıyla geliştirilen otomatik çay makinelerinin sayısı da sürekli olarak artmaktadır. Ancak Türkiye, ülkeler bazında üretim ve tüketimde her ne kadar üst sıralarda olsa da, geliştirilen çay makinelerinin birçoğu ithal makineler olup, siyah çay demleme yöntemleri genellikle Türk demleme tekniğine uygun olmadığından Türkiye'de siyah çay dışındaki çayların demlenmesinde tercih edilmektedirler. Türk demleme tekniğine uygun şekilde çay demleyen bir otomatik çay makinesinin ev ve işyerlerinde önemli bir ihtiyacı karşılayacağı düşünüldüğünde, hem kullanıcıya sağladığı kolaylık hem de Türk damak tadına uygunluğu açısından pazarda talep görmesi kuvvetle muhtemel bir ürün olduğu ön görülmektedir.Bu noktadan yola çıkılarak Arçelik A.Ş. Merkez ARGE biriminde hayata geçirilen 10-040 Tea-matic projesi kapsamında siyah çayın yanında bitki ve meyve çaylarının da demlenmesine imkân tanıyan hareketli filtre haznesine sahip bir çay makinesinin tasarımı çalışılmıştır. Konsept geliştirilmesine paralel olarak piyasadaki mevcut ürünler incelenmiş; beraberinde patent araştırması yapılarak rakiplerin durumları irdelenmiştir. Bu çalışmaların sonucunda konstrüksiyon sistematiği ışığında seçilen filtre hareket mekanizması konseptinin detaylandırılması yapılmış ve prototipler yardımıyla edinilen geri bildirimlerle tasarım nihâi halini almıştır.Arçelik A.Ş. Merkez ARGE departmanında yürütülen Türk demleme tekniğine uygun bir şekilde çay demlemenin yanında diğer çay çeşitlerinin de demlenmesine imkân tanıyan ve demleme işlemini otomatik bir şekilde gerçekleştiren hareketli filtre haznesine sahip bir çay makinesinin tasarımı çalışması bu tezin içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every passing day tea is becoming to take place in our daily lives more widely and ranks second as main beverage after water. As on-going researches emerge different benefits of tea for human health which making tea more popular among consumers; also various tea types like green tea, white tea, Ceylon, oolong, herbal and fruit tea started to enter Turkey market and contributing tea to become more popular.To make tea brewing more practical at houses, which is being more demanded day after day, number of automatic tea brewing machines is constantly increasing with developed technology. However, although Turkey is a high-rank country according to production and consumption of tea in country scale, due to most of that automatic tea brewing machines are imported and they are not able to brew black tea similar to Turkish brewing style, in Turkey they are just preferred to brew other tea varieties, except black tea. The idea of meeting a substantial demand at houses and offices with an automatic tea machine which brews tea convenient to Turkish brewing style, both ease of use and suitability for Turkish taste it is predicted that this the tea machine will be an extremely likely to be demanded in the market.Based on this point, with this study performed in Arçelik Inc. R&D Centre, as part of 10-040 Tea-matic project a tea maker concept, which has a movable infuser, was studied to brew herbal and fruit tea beside black tea. In parallel with concept improving, existing tea-brewing machines were examined and rival companies? levels on this field are semtinized with patent researchments. As the result of this study, the specified infuser actuation mechanism concept was detailed with regard to construction systemathics and the design was finalized with the aid of feedbacks that obtained from prototypes.The study, performed in Arçelik Inc. R&D Centre, containes optimum design of an automatic tea machine which has a movable infuser and is able to brew black tea convenient to Turkish brewing style and enables brewing other tea varieties except black tea, constitutes the content of this thesis.