Eleştirel devlet kuramları bağlamında Türkiye'de siyasal değişim: 1980-Sonrası
In terms of critical state theories political transformation in Turkey: Post-1980
- Tez No: 310719
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Çalışmanın amacı; 1980 sonrası devletin yeniden yapılanmasında neo-liberal politikaların etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntemsel olarak bütüncül bir yaklaşımın alındığı çalışmada; dönüşümün ekonomi-politik, toplumsal ve ideolojik düzeyleri birbiriyle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu nedenle çalışmada, Türkiye özelinde 1980'lerden sonra devletin yeniden yapılanmasının sözkonusu düzeylerinin dönüşümlerine ve yeni siyaset tarzına odaklanılmıştır. Devleti toplumun üzerinde ve ona tarafsız kabul eden yapısal-işlevselcilik esinli yaklaşımların yanı sıra birbirine alternatifmiş gibi görünen liberal ve devletçi anlayışların da bir eleştirisini amaçlayan çalışma konusu, kuramsal ve yöntemsel çerçevenin seçimi üzerinde etkili olmuştur. Bu nedenle, devleti toplumsal ilişkilerin bir biçimi olarak tanımlayan ve ekonomi/siyaset kategorilerinin birbirine özerk olmadığını tartışan Marksist çerçeve içinden eleştirel-açık Marksist Okul'un yaklaşımı izlendi. Böylece, Türkiye'de 1980'lerde başlayan dönüşüm politikaları bağlamında devlet-toplum ilişkilerinin açıklanması ve bu dönüşümün analizinde yaygınlıkla kullanılan, ?merkez-çevre? ve ?güçlü devlet geleneği? gibi devlet-toplum arasındaki ikiliğe dayalı kavramsallaştırmaların eleştirel bir analizi yapılabildi. Neo-liberal politikaların Türkiye'de devletin dönünüşümünü hangi biçimde ve nasıl etkilediğinin yanı sıra, sözkonusu kavramsallaştırmanın bu politikaların meşruiyetindeki ideolojik rolü de anlaşılabildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effects of neo-liberal policies on the restructuration of the state. Methodologically, we take a holistic approach with respect to the relationship between the state and the society. As we frame this study, we choose a critical approach as both etatist and neo-liberal approaches are seemingly alternative approaches. In case of Turkey, we focus on the ?new mode of politics? and transformation of the state structure through neo-liberal policies after 1980s. Thus, we follow the Critical-Open Marxist School?s approach to argue that political and economic spheres are not autonomous. For this reason, we try to frame our theoretical and methodological analysis based on this approach, which defines the state as a form of societal relations within the Marxist framework. In light of this theoretical and methodological framework, we analyze state-society relations in the context of transformation policies launched since 1980s in Turkey. In this regard, we try to develop a critical account of conceptualizations such as ?strong state tradition? and ?centre-periphery?, which are based on the duality between the state and society and commonly used to explain this transformation. By explaining state-society relations within this framework, we try to achieve a better understanding of how and in what direction neo-liberal policies change the state in Turkey and how these conceptualizations play an ideological role for legitimation of these policies.