Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili yapısal ve yasal düzenlemeler ve sivil toplum kuruluşlarının farkındalığı
The regulations made for the non-governmental organizations in the EU integration process and awareness of non-governmental organizations
- Tez No: 310734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de 2000'li yıllarla birlikte Avrupa Birliği (AB)'ne uyum yolundaki çalışmalar hızlanmıştır.ilk olarak, 1999 yılında Türkiye'nin aday ülke kabul edilmesinin ardından, AB Konseyi Türkiye'nin yerine getirmesi gereken yükümlülükleri içeren Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB)'ni 2000'de açıklamıştır. KOB'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanmasından sonra Türkiye KOB kapsamında yapacağı düzenlemeleri içeren ilk Ulusal Programını 2001'de hazırlamış, anayasa ve çeşitli kanunlarında Kopenhag Siyasi Kriterlerine uygun düzenlemeler yapmıştır. AB Devlet ve Hükümet Başkanlarının 17 Aralık 2004 tarihli Zirvesinde aldığı karar doğrultusunda 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksemburg'da yapılan Hükümetler Arası Konferans ile Türkiye resmen AB'ye katılım müzakerelerine başlamıştır. Yine aynı gün, Türkiye için, Müzakere Çerçeve Belgesi yayımlanmıştır. Böylece, Türkiye ile AB arasındaki inisli çıkışlı ilişkiler, çok önemli bir dönüm noktasını aşarak yepyeni bir sürece girmiştir. AB'ye uyum sürecinde yapılan düzenlemelerden önemli bir kısmı da Sivil Toplum Kuruluş (STK)'ları ve özellikle de derneklerle ilgilidir. Araştırmada AB'nin genişleme süreci, AB-Türkiye ilişkileri, AB'ye uyum sürecinde Türkiye'de STK'lara yönelik olarak yapılan başlıca düzenlemeler ve derneklerin bu düzenlemeler hakkındaki farkındalık düzeyi incelenmistir. Bu amaçla Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) statistikî Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre Düzey I (12 Bölge)'den seçilen 12 ilde (Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Malatya, Trabzon ve Zonguldak) faaliyet göstermekte olan derneklere yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma, AB'ye uyum sürecinde STK'lara yönelik olarak yapılan düzenlemeler hakkında derneklerin farkındalık düzeyini ortaya koyması, eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilmesi noktasında bazı öneriler getirecek olması açısından önemli bir bosluğu doldurmaya yönelik olmustur. Bu noktada Türkiye'de konusunda ilk olacak çalışmanın, sonuçlarıyla bilim dünyasına olduğu kadar politika belirleyicilere ve uygulayıcılara da yol gösterici olması beklenmektedir. Proje 12 aylık zaman süresinde ve görece yapılabilir bütçe ile AB uyum süreci ve STK'lar alanında uzmanlığı ve çalışmaları bulunan proje ekibi tarafından anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, with 2000s, the studies on its way to EU integration have been accelerated. After Turkey's candidate in 1999, The European Council has fırst announced the APD (Accession Partnership Document) that contains the obligations Turkey must fulfill in 2000. After approval of the APD by Parliament, Turkey has prepared the fırst National Program that include regulations made under APD in 2001 and has made arrangements in the Constitution and various laws, in accordance with the Copenhagen political criteria.Turkey, in accordance with the decision of the Heads of EU States andGovernments Summit, dated December 17, 2004, officially began accession negotiations to the EU with the Intergovernmental Conference in Luxembourg On 3 October 2005. The same day, a Negotiating Framework Document, for Turkey, has been published. Thus, exceeding a crucial turning point, bumpy relations between Turkey and the EU has entered a whole new Process. An important part of arrangements is related to NGOs, especially associations. In this research, the main arrangements related to the associations in Turkey in EU integration process and the levelawareness of associations about these arrangements have been reviewed. For this purpose, a survey has been conducted for the associations in 12 provinces (Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Istanbul, Izmir, Kırıkkale, Malatya, Trabzon and Zonguldak), selected from Level I according to SPO (State Planning Organization) Statistical Territorial Units. Proposed work, is intended to fill a basic gap to make recommendations in bringing up the level of awareness of associations about the arrangements carried out related to NGOs, listing and resolving the deficiencies in EU integration process. At this point, the study, which will be the first in Turkey, is expected to guide policy makers and practitioners as well as science world with its results. The 12-month andsufficient budgeted project has been fulfilled with the survey method by the project team who has expertise and works in the field of EU integration process and NGOs.