Breaking the silence, easing the pain: Efforts, challenges, and hopes of feminist organizations in Turkey and India working with survivors of incest
Sessizliği bozmak, acıyı hafifletmek: Türkiye?de ve Hindistan?da ensest ilişki mağdurları ile çalışan feminist örgütlerinin çabaları, karşılaştıkları zorluklar ve umutları
  1. Tez No: 310865
  2. Yazar: AKANKSHA MİSRA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda Türkiye ve Hindistan'da ensest ve çocukların cinsel istismarı konularına medya ve sivil toplum alanında artan bir ilgi söz konusudur. Buna karşın her iki ülkede istismara uğramış kişilerin?ki bunların büyük bir kısmı kadındır?sesleri kaybolmaya ve bastırılmaya devam etmektedir. Bu etnografik çalışmanın amacı, Türkiye'den Mor Çatı ve KAMER, Hindistan'dan RAHİ olmak üzere üç farklı feminist örgütün, mevcut medya ve hukuki söylemlerle birlikte ya da onlara karşı kendilerini nasıl konumlandırdıklarını, bu konudaki sessizliği kırmak ve yetişkin kadın mağdurlara destek vermek için nasıl çalıştıklarını incelemektir.Ensest ve çocukların cinsel istismarına yoğunlaşan antropolojik ve sosyolojik analizler ağırlıklı olarak Avrupa ve ABD'de yapılmış araştırmalara dayanmaktadırlar. Küresel Güney olarak adlandırılan ülkelerde cinsel istismara dair istatistiklere ve benzer ?verilere? ulaşmak gittikçe daha mümkün olsa da, ensestin nasıl deneyimlendiği ve enseste karşı mücadelenin nasıl şekillendiğini inceleyen çalışmalar halen çok sınırlıdır. Bu tez, ilk olarak, Türkiye ve Hindistan'da kadınların konumuna, aileye dair söylemlere, ve feminist hareketlerin tarihine dair genel bir çerçeve çizdikten sonra; bu iki ülkedeki hakim medya ve hukuk söylemleriyle mevcut yasal düzenlemeleri incelemektedir. Tezin ikinci bölümü, psikiyatrlar, avukatlar ve aktivistlerle yapılan mülâkatlara dayanarak, Türkiye ve Hindistan'da ailenin kutsallığı, toplumsal cinsiyet, mağduriyet ve adalet söylemlerinin nasıl sorunsallaştırıldığını ve enseste karşı ne tür mücadele yöntemleri ve felsefeleri geliştirildiğini analiz etmektedir.Bu araştırma göstermiştir ki, Mor Çatı ve KAMER enseste dair kamusal söylemlere yönelik feminist bir eleştiri geliştirmeye ve yasaları değiştirmeye yoğunlaşmaktayken, RAHİ'nin çalışmaları çocukken cinsel istismara uğramış kadınların tedavisi etrafında şekillenmektedir. Felsefeleri ve mücadele yöntemleri farklılık gösterse de, her üç kurum da mağdurların destek mekanizmaları geliştirmekte ve ensest ve cinsel istismara dair suskunluğun kurulmasına katkıda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In recent years, incest and child sexual abuse has been gaining increasing media and civil society interest in Turkey and India. Yet the voices of the many adult survivors, a lot of whom are women, continue to be lost and silenced in both these countries. The purpose of this ethnographic study is to analyze how three feminist organizations, Mor Çatı and KAMER in Turkey and RAHI in India, work within and against the existing media and legal discourses to break the silence surrounding incest and provide support to adult women survivors.Most anthropological and sociological studies on incest are based on research in Europe and the United States. While it is becoming increasingly possible to find statistics of sexual abuse and other such ?data? from countries of the Global South, academic analyses of the experience of incest and the struggle against it continue to be scarce.This thesis first contextualizes issues such as the status of women, the discourses on the family, and the history of the feminist movements in Turkey and India; and then continues with an analysis of the media and legal discourses along with the existing legal provisions on child sexual abuse in Turkey and India, within and against which the three organizations function. Based on interviews with mental health professionals, lawyers, and activists, this thesis analyzes the ways in which dominant discourses on family sanctity, gender, survivorship and justice are challenged, and new methods and philosophies of struggle against incest are developed in Turkey and India.This research shows that despite the differences between their organizational philosophies and methods, with Mor Çatı and KAMER being more involved in developing a feminist critique of the public discourse on incest and challenging existing laws on the issue, and RAHI focusing more on mental healing of survivors, all three organizations provide support for survivors and contribute to breaking the silence surrounding incest and sexual abuse in Turkey and India.