Liderlik tarzlarının örgütsel sessizliğe etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effects of leadership style and organizational silence
- Tez No: 425042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Liderler, örgütlerdeki en önemli kişilerdir. Çünkü örgütsel amaç ve hedeflere ulaştırmada etkinlik sağlamaktadırlar. Bunu, klasik bir yöneticiden ayrılan özellikleri ve üstün kabiliyetleri ile yapmaktadırlar. Liderler, iyi iletişim becerileri ve iletişimleri ile örgüt bireylerini işlere motive etmekte ve performanslarını arttırmakta başarılı olmaktadır. Onlara arkadaşça yaklaşarak, onlarda uyandırdıkları güvenle örgütün üyelerini yönlendirme güçlerini kullanarak örgütün amaçlarına ulaşmasını kolaylaştırmakta, hızlandırmakta ve örgütün performans verimliliğini de arttırmaktadırlar. Liderler, örgütte sorunların çözümünde de etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalar, diğer yanda, günümüz örgütlerinde istenmeyen bir durumu oluşturan örgütsel sessizliği kırmada da rol oynadıklarını göstermektedir. Böylece örgütlerde liderlere duyulan ihtiyaç artmaktadır.
Özet (Çeviri)
A leader, is the most important person in the organizations. Their existence is seen highly important in the organizations. Because they provide efficiency in reaching organizational aim and objectives. They make this by their features and superior talents, which separate them from a normal manager. By their good communication skills and good communications they motivate the individuals to the works in the organizations, so they provide increase on their performance; they make this successfully. By approaching friendly to them, with gaining their trust leaders gain strength in orienting the members of the organization, by using this power they provide the organization reach to its aims easy, they speed up these processes and they increase performance efficiency of the organization as well. Leaders also are effective in finding solutions to appeared problems in the organization. On the other hand, conducted researches show that, as constituting an unwanted situation, organizational silence in the organizations can be broken by them; they play role too here and breaking the silence. So, a need to the leaders increase in the organizations.