Televizyonun Türkiye'ye gelişiyle beraber toplum tarafından algılanışı ve gündelik yaşama yansımaları
With its entrance to Turkey, the society's viewpoint towards tv and its implications on daily life
- Tez No: 310877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada televizyonun 1968'den başlayıp 1980'e kadar olan süreçte toplum tarafından nasıl algılandığı, insanların gündelik yaşamlarına nasıl yansıdığı ortaya konulmuştur. O dönemdeki giyim kuşamdan, yeme içmeye, yerleşim kültüründen, zaman ve mekan algılayışına kadar gündelik yaşam unsurları ve bu unsurların televizyonla birlikte nasıl değiştiği araştırmada analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra televizyonla birlikte geleneğin nasıl evrildiği; geleneğin nasıl yok olup yeniden demirlediği anlatılmış, büyülenme, yeniden büyülenme; gerçeklik ve hipergerçeklik kavramlarının televizyonla olan ilişkisi irdelenmiştir. Gündelik ve toplumsal yapılarla televizyon arasındaki diyalektik, o dönemde yaşayan insanlar ve gazeteler üzerinden alttan bir okumayla işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research studies how TV was anticipated through the society from 1968 and to 1980; how this reflects to people's daily life. It is also analyzed how some daily stuff from clothing to eating choice, from residence culture to time and place develop with TV. Furthermore, it has been scrutinized how tradition has been evolved with TV, how this tradition disappeared and reemerged. It s explained that some terms like captivation, re-captivation, truth and hyper truth have a relationship with TV. The dialectic between cultural constructs and TV is also studied considering people living at those years and newspapers.