Himmetzâde Ahmet Cezbî Divanı
Himmetzade Ahmed Jazbi 's Divan
  1. Tez No: 310891
  2. Yazar: MAHNAZ ROOHİ MALEKY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKİ AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 457
Özet
Hazırlanan tez on dokuzuncu yüzyılda yaşayan tanınmış şairlerinden biri olan Hemmetzade Ahmet Cezbi'ye ait bir kaç eserin incelemesinden ibarettir. Inceleme sırasında şairin farklı üç eserini ele aldığımız için bu çalışma üç ana bölümden oluşmuştur.Birinci Bölüm: Hemmetzade Ahmet Cezbi'nin genel tanıtımı: kendi manzum eserlerinden faydalanarak edebi ve dini şahsiyetini tanıtmak. Divan içerisindenki nazım biçimlerinin şekillerini incelenmessi. Aruz vezinleri, vezin ve şaire has uslup ve dil özellikleri. Tertiplenmiş divan ve transkiripsiyonlu metin.İkinci bölüm: Her üç eser de aynı şairin olduğu için bu bölümde eserler ve ortak dil özelliklerini incelemeye çalışılmıştır. Ahmet Cezbi'nin divançesindeki nazım biçimlerinin incelenmesi. Aruz vezini ve rediflerin incelenmesi. Tertiplenmiş divan ve transkiripsiyonlu metin.Üçüncü bölüm: Aşkiyye risalesi. Masnevi şeklinde yazılmış olan bu risalenin son bölümünde Ahmet Cezbi'nin kendi divanı yer almaktadır ve eldeki kaynaklara göre ayrı bir eser olarak değerlendirilmektedir. Bu bölümde risalenin de transkiripsiyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prepared thesis is a study of some poetical works of“Hemmatzadeh Ahmad Jazbi”that he is one of the faces and symbols of the early nineteenth century. Where of during the investigation we deal with three different poetry effect, we clasified this prepared thesis in three different sections:First Section: 1. Knowing“Hemmatzadeh Ahmad Jazbi”and his literary and religious character with using resources obtained and studying of his poetical works. 2. Review order forms of he poetry, prosodic templates, lyrics row and also review the special style and linguistic mode of the poet. 3. Sorted and transkrypted poetry of“hemmad zadeh ahmad Jazbi”Second Section: Where of the effects of all three poetry effect is one person and the effects have the same linguistic mode, so in this part these discussion is intendesi;1. Discussion order forms in incomplete concise collection“A hmad Jazbi”, discussion prosodic templates and lyrics row 2. The sorted and transkrypted Ahmad Jazbi's incomplete concise collectionThird Section: This metricall dissertation that is written in masnavi form, is locatedat at the last secton of“Ahmad Jazbi's order form”as for the resources obtained this poetic works is separate and independent. In this part of the verse is to provide Transkryp.