Anadolu erkek toplantılarının halkbilimsel incelenmesi
Study of the men?s meetings in Anatolia in terms of folkloristics
  1. Tez No: 310915
  2. Yazar: MEHMET EMİN DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anadolu erkek toplantıları Türk halk edebiyatını, halk dansları ve müziğini, köy oyunlarını ve toplumsal değerleri aktarmada önemli role sahiptir. Türk erkekleri yerel ve toplumsal sorunları tartışmak, dayanışmayı, karşılıklı anlayışı ve toplumda yaşama hissini teşvik etmek amacıyla düzenli olarak özellikle kışın evlerde toplanırlar. Toplantılarda yemek eşliğinde müzik, oyun ve danslar olabilir. Anadolu Erkek Toplantıları sabahın erken saatlerine kadar sürebilir. Toplantılara din, dil ve konum farkı gözetmeksizin 16 yaş üzeri erkek çocukları katılabilir. Katılanlarda dürüst bir aileden gelme, güvenilir ve yaşlılara karşı saygılı olma, kumar oynamamış ve toplu yerlerde içki içmemiş olma şartı aranır. Herhangi bir üye özel bir mazeret olmadıkça toplantıya katılmazsa para cezası ile cezalandırılır. Kadınlar erkek üyeleri bu toplantılara katılmaya teşvik ederler. Bu toplantıların toplumsal ve kültürel faydaları vardır. Topluluklar genelde 5 ila 30 üyeden oluşur ve seçimle veya ihtiyarlar tarafından önerilen bir lider topluluğu yönetir. Üyeler hak ve sorumluluklar bakımından eşittir. Sohbet Toplantıları, toplumsal adalet, ahlaki değerler, iyilik yapma, saygı, müsamaha gibi değerleri aktardığı için önemli bir eğitici işlevi gerçekleştirir.
Özet (Çeviri)
Anatolian male meetings play a crucial role in transmitting Turkish folk literature, folk dances and music, village plays as well as societal values. Turkish men meet regularly indoors, especially in winter, to discuss local social and cultural issues, safeguard traditions, and encourage solidarity, mutual respect and a sense of community. Meetings may include music, dances and plays, all enjoyed while consuming local dishes. An Anatolian male meeting may last until the early morning. Meetings are open to men above the age of 15 or 16, regardless of ethnicity, religion or status, with the basic requirement that members be of honest families, be trustworthy and respectful of their elders, and not gamble or display public drunkenness. Members may be penalized with a fine for missing a meeting, except under extenuating circumstances. Mothers and wives encourage male members to attend because of the associated social and cultural benefits. Communities usually comprise five to thirty persons and are guided by leaders, appointed by election or proposed by elders. Members of the community all have equal rights and commitments. Anatolian male meeting fulfil an important educational function by transferring ethical values such as social justice, tolerance, benevolence and respect.