Kahramanmaraş ili geleneksel takılarından Maraş burması üzerine bir araştırma
A survey on Maraş bracelet one of the traditional jewelery of Kahramanmaraş province
- Tez No: 311003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geleneksel üretimi yapılan takıların günümüzde giderek azalması bu konularda çalışmalar yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.Bu çalışmada Kahramanmaraş İli geleneksel takılarından olan Maraş burmasının motif özellikleri, geleneksel yapımı, süsleme teknikleri, burma yapımında kullanılan araçlar ve altın işlemeciliği yapan ustaların özellikleri araştırılmıştır.Araştırmada, Kahramanmaraş İl merkezinde bulunan ustalarının görüşlerine başvurulmuştur. Yörede geleneksel olarak Maraş burması yapımındaki tel çekmeden parlatmaya kadar tüm aşamalar fotoğraflanarak belgelenmiştir. Anket formu hazırlanarak Kahramanmaraş İl merkezinde Maraş burması yapan (eskiden ve günümüzde) ustalara uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgiler değerlendirilerek ustaların demografik özellikleri, çalışma ortamları, mesleğe yönelik durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, reductions of jewelries, which are traditional production, introduce the requirement of studies on this issue.In this study, traditional production, motif properties, decoration techniques of Maraş bracelet that is traditional jewelry of Kahramanmaraş province, tools and materials used in production of the bracelet and characteristics of the craftsmen who are embroiderer of gold are investigated.In the research, opinions of the craftsmen, who live in town center of Kahramanmaraş, are asked. Entire steps from pulling the wire to shining in traditional production of Maraş bracelet in the region are documented by taking photos. A survey form is prepared and conducted to Maraş bracelet craftsmen in town center of Kahramanmaraş. Demographic features, working environment, situation related to the craft of the craftsmen are determined by evaluating the information obtained by the survey.