UNESCO Türkiye Millî Komisyonu eğitim faaliyetleri (1949-2011)
Turkish National Commission for UNESCO training activities (1949-2011)
  1. Tez No: 311004
  2. Yazar: SEHER TERECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada Türk Millî Eğitim Politikasının bir sonucu ve gereği olarak, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Eğitim İhtisas Komitesi'nin 1950-2011 yılları arasında yapmış olduğu eğitim faaliyetlerinin geçirdiği tarihsel sürecin, gerek yapısal gerekse işlevsel olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu araştırma, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel şartlar göz önünde bulundurularak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu'nun hangi şartlarda ve ne amaçla kurulduğu, kurulduğu yıllardan bu güne kadar ne gibi eğitim çalışmaları yaptığı ve bu çalışmaların günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdiği hakkında bilgileri içermesi bakımından önem arz etmektedir.Veriler söz konusu dönemlerde yayınlanmış olan konu ile ilgili UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Eğitim Komitesi Yönetim Kurulu Raporları ele alınarak derlenmiştir. Veri analizi, tarihsel analiz modeline uygun olarak yapılmıştır.Araştırmada, yapılan çalışmalarla UNESCO temel eğitimden, yaygın eğitime, eğitimde eşitlikten, milletler arası eğitim işbirliğine kadar pek çok alanda ülkemizin her alanda olduğu gibi, eğitim alanında da ilerlemesine, ufkunun açılmasına ve daha doğru kararlarla doğru sonuçlara ulaşmasına yardım ve destek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, as a reason and as a result of Turkish National Education Policy , the historical periods of educational activities- between the years of 1946-2011- of Education National Committee of UNESCO Turkey National Commission ,have been evaluated both functional and structural.This research is important as it contains informations about in which conditions and for which purposes Turkey National Commission of UNESCO was founded with regard to the country?s economical ,social , political and cultural situations. And it also reveals what kind of educational studies have been done, how they showed advancement from foundation to nowadays.The datum have been compiled by taking into consideration Turkey National Commission of Board of Directors Reports that were published in mentioned periods. Data analysis is made in accordance with historical analysis model.In this research , we come through with the fact that UNESCO has been very supportive to our country from primary education to non-formal education ,from educational equalization to international training cooperation. And what is more, UNESCO has been helpful to Turkey in every area in addition to education to advance ,to take right decisions and to get right results.