Türkiye'de kapanmış bankalar ve kapanma nedenleri
Closed banks in Turkey and closure reasons
- Tez No: 311041
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Bankacılık tarihinde Osmanlı döneminden bu yana kapanmış olan yerli bankaları belirleyerek, bu bankaların kapanma nedenlerini dönemsel değişimler ve yurtdışındaki banka kapanmaları ile karşılaştırmalı olarak incelemektir.Araştırmada yerel ticari bankalar ve yatırım bankaları incelenmiş, yabancı sermayeli bankalar araştırma evrenine dahil edilmemiştir. Yapılan çalışmada tarama yöntemi kullanılmış ve kapanan bankaların kapanma nedenleri ve şekilleri tarihsel süreç içerisinde betimlenmiştir. Bunun için ilk olarak bankacılık tarihi bankaların kapanmalarına göre dönemlere ayrılmış ve bu dönemlerde kapanan bankalar, bankacılık sektöründeki ekonomik ve yasal gelişmelere paralel olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra yurt dışında, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan banka kapanmaları nedenleri ile birlikte araştırılarak, Türk Bankacılık Sektörü ile bir karşılaştırma yapılmıştır.Elde edilen bulgulara göre Türkiye'de kapanmış olan bankaların kapanma nedenleri ve kapanma şekilleri tablolaştırılarak sunulmuştur. Bu bulgular Bankacılık Tarihinde araştırma için yapılmış olan bölümlendirmeye uygun olarak ve yurt dışındaki örnekleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Son olarak bank kapanmalarındaki dönemsel farklılıklar ortaya konularak, farklılıkların nedenleri yorumlanmıştır.Araştırma sonuçlarına Türk Bankacılık sektöründe banka kapanmaları, yurt dışında olduğu gibi ekonomik kriz dönemlerinde yoğunlaşmaktadır. Ekonomik krizler tarafından tetiklenen finansal risklerin yanı sıra, özellikle 1980 sonrasında yöneticilerin ve banka sahiplerinin kötü niyetli ve hatalı işlemlerinin banka kapanmalarına neden olduğu saptanmıştır. Verilerin sınırlı olduğu veya hiç olmadığı 1930 yılı öncesinde kapanan bankalarla ilgili daha detaylı araştırma yapılmasına dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to to determine closed national banks through Turkish Banking History, beginning from the Ottoman period, then to examine the closure reasons of these banks according to periodical changes and in comparison with bank closures abroad.In this study, national commercial and investment banks were examined and foreign banks were excluded from the research population. A descriptive method was used in the study and reasons and types of failures of closed banks had been surveyed chronologically. Firstly the banking history was re-divided into periods in accordance with bank closures and banks closed in these periods were analysed in parallel with economic and legal developments. Then, bank closures and closure reasons abroad were investigated particularly in developed countries, and a brief comparison was made with Turkish banking sector.Evaluating the resarch data obtained, types and reasons of bank closures in Turkey were tabulated and reported. The data were evaluated with respect to classified periods determined before and comparative analysis were made by considering abroad cases. Finally periodical differences were reported and reasons of variations were interpreted.According to the results of the study, similar to countries abroad, banking closures and failures are found to heavily increase during economic crises. Besides with financial risks triggered by economic crises, fraudulence of bank owners and poor management caused bank failures or closures particularly after 1980. Suggestions are presented for the need of further research on banks closed before 1930, for which the data is limited or not available.