Preterm ve term bebeklerde tromboelastogram ve trombin jenarasyon testi değerlerinin karşılaştırılması
Evaluate teg and tga levels in both preterm and term newborns
- Tez No: 311118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyopatoloji, Biochemistry, Biology, Physiopathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Tromboelastogram (TEG) koagülasyon faktörleri ve trombosit fonksiyonlarının kombine etkilerini göstererek koagülasyon yolağı hakkında bilgi verir. Trombin jenerasyon testi (TGA), plazma örneklerinde trombin konsantrasyonundaki zamana değişiklikleri ölçer. TGA ve TEG ile değerlendirmede yenidoğanlarda standart değerler bulunmamaktadır. Bu çalışmada sağlıklı yenidoğanlarda TGA ve TEG testlerinin kordon kanı normal değerlerinin ve prematürelik ve K vitaminin bu testlere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya EÜTF'de, hematolojik sorunu olmayan sağlıklı annelerden doğan preterm (gestasyonel yaş < 37 hafta, n= 16) ve term ( n= 36 ) bebekler dahil edilmiştir. Tüm bebeklere profilaktik intramuskuler K vitamini uygulanmıştır. Kordon kanı ve 3. günde alınan kan örneklerinden PZ, APTZ, INR, fibrinojen, TEG ve TGA analizleri yapılmıştır.Bulgular : Preterm ve term çalışma grupları arasında kordon kanı PZ, APTZ, INR ve fibrinojen ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Kordon kanı TEG ölçümleri gruplar arasında değerlendirildiğinde, R değerinin pretermlerde koagulasyon başlamasının daha geç olduğunu gösterir şekilde term bebeklerden daha uzun olduğu gözlenmiştir ( sırasıyla ortalama TEG R değerleri 5.16 ± 1.64 vs 3.8 ± 0.98, p= 0.003). Diğer kordon kanı TEG değerleri ve TGA ölçümleri açısından gruplar benzerdi.Profilaktik K vitamin uygulamasıyla tüm olgularda INR ve APTZ'de anlamlı düşüş; fibrinojen, TEG R ve MA değerlerinde ve TGA lag time değerinde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir ( sırasıyla p değerleri; 0.034, 0.001,
Özet (Çeviri)
Background and aims: Thromboelastogram (TEG) gives information about the coagulation cascade showing the combined effects of coagulation factors and thrombocyte functions. Thrombin Generation Assay (TGA) measures the time dependent changes of thrombin concentration. Standard values for newborns do not exist for TGA and TEG. We aimed to evaluate the effects of prematurity and vitamin K on hemostatis by TEG and TGA in addition to conventional methods.Methods: Preterm (n=16) and term (n=36) infants who received routine vitamin K prophylaxis were evaluated with pt, inr, ptt, fibrinogen, TEG and TGA measurements performed from cord blood and venous blood obtained on day 3.Results: Cord blood pt, inr, ptt and fibrinogen values were similar in both groups. TEG-R value was increased in preterm group showing delayed onset of coagulation compared to term group (p=0.003). Other TEG and TGA measurements were similar in cord blood.After vitamin K prophylaxis; pt and inr decreased, fibrinogen increased in preterm infants (p values; 0.032, 0.01 and 0.009, respectively). In term infants; ptt decreased, fibrinogen, TEG-R, TEG-MA and TGA-lag time increased after vitamin K (p values; 0.034, 0.001,