Silan bağlanma ajanlarının self adeziv rezin siman- cam fiber post arasındaki mikrotensil bağlanma dayanımı üzerine olan etkisinin in-vitro incelenmesi.
In-vitro evaluation of the effect of silane coupling agents on microtensile bond strength between self adhesive resin cements and glass fiber posts.
  1. Tez No: 311159
  2. Yazar: ÇAĞLAR YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SOYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada farklı cam fiber postlar ve self adeziv rezin simanlar arasındaki mikrotensil bağlanma dayanımının ve bu dayanım üzerine silan yüzey işlemi uygulamasının etkisinin in vitro incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda cam fiber olarak toplam 40 adet FRC Postec Plus(Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) ve GC Fiber Post(GC Corporation, Japonya), 1 adet geleneksel rezin siman Variolink II (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), 2 adet SARS olan Speed CEM (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) ve GCEM (GC Corporation, Japonya) ile bu sistemlerin silan ajanları olan Monobond S (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) ile GC Ceramic Primer (GC Corporation, Japonya) kullanıldı. Fiber postlar yüzeylerini temizlemek amacıyla % 38 ortofosforik asitle 30 sn asitlendi, yıkandı ve kurutuldu. Postlar özel hazırlanan deney düzeneğine yerleştirildi. FRC Postec Plus+Monobond S+GCEM, FRC Postec Plus+Monobond S+SpeedCEM, FRC Postec Plus+Monobond S+Variolink II, GC Fiber Post+Ceramic Primer+GCEM, GC Fiber Post+Ceramic Primer+SpeedCEM, GC Fiber Post+Ceramic Primer+Variolink II, FRC Postec Plus+GCEM, FRC Postec Plus+SpeedCEM, GC Fiber Post+GCEM, GC Fiber Post+SpeedCEM gruplarını oluşturmak için örnekler ışıkla polimerize edildi. Polimerizasyonun tamamlanması için 10 dakika bekletildi. 37 C' de %100 nemli ortamda 24 saat bekletildikten sonra silindirik blok şeklindeki örnekler Isomet(Buehler, ABD) ile 1x1 mm genişliğinde kesilerek çubuklar elde edildi. Çubuklar universal test cihazına bağlı Multi T Testing Device' a bağlanarak 0.5 mm/dak hızda çekme kuvveti uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the microtensile bond strength (µTBS) between different glass fibers and self adhesive resin cements and the effect of silane surface treatments on this strength.Totally 40 glass fiber posts (FRC Postec Plus, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein and GC Fiber Post, GC Corporation, Japan), a conventional resin cement (Variolink II, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), two self adhesive resin cements (SpeedCEM Ivoclar Vivadent, Liechtenstein and G-CEM Automix ,GC Corporation, Japan) and silane coupling agents of this glass fiber post systems (Monobond S, Ivoclar Vivadent, Liechtenstein ile GC Ceramic Primer, GC Corporation, Japan) were used in this study. In order to clean the post surface, fiber posts etched with % 38 orthophosphoric acid for 30 sec., rinsed and dried. Posts were seated to the custom made teflon specimen preparation system. To obtain the test groups (FRC Postec Plus+Monobond S+GCEM, FRC Postec Plus+Monobond S+SpeedCEM, FRC Postec Plus+Monobond S+Variolink II, GC Fiber Post+Ceramic Primer+GCEM, GC Fiber Post+Ceramic Primer+SpeedCEM, GC Fiber Post+Ceramic Primer+Variolink II, FRC Postec Plus+GCEM, FRC Postec Plus+SpeedCEM, GC Fiber Post+GCEM, GC Fiber Post+SpeedCEM) resin cements applied with an endodontic application tip for self adhesive resin cements and with lentulo spirals for the conventional resin cement. Specimens left for 10 min to complete polymerization reaction after light curing. Then specimens kept in % 100 humidity at 37 ? for 24 h. Cylindyric specimens sectioned in order to obtain 1x1 mm glass fiber post-resin cement sticks using the low speed saw (IsoMet, Buehler, USA) under the water lubrication. Microtensile bond strength test was evaluated using Bencor Multi T testing device attached to the Universal testing device (Instron, USA) at the speed of 0.5 mm/min.