Farklı iki diş macununun plak önleyici etkilerinin dijital plak görüntüleme analizi ile karşılaştırılması
Comparing plaque inhibition effect of two different dentifrices with digital plaque image analysis
  1. Tez No: 311160
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, NovaMin içeren bir diş macunu ile stannöz kompleks içeren diğer bir diş macununun plak önleyici etkilerinin dijital plak görütüleme analizi (DPGA) kullanılarak in vivo olarak karşılaştırılması amaçlandı.Çapraz geçişli, randomize, 3 periyotlu, 2 tedavi ürünlü, çift kör olarak tasarlanan araştırmaya periodontal açıdan sağlıklı 31 birey dahil edildi. Bireyler, tedavi ürünlerine geçmeden önce uyumlama döneminde standart sodyum floritli (NaF) bir diş macunu ve standart düz kıllı bir diş fırçası ile günde 2 kere 7 gün boyunca dişlerini fırçaladılar. Uyumlama döneminden sonra araştırmaya dahil edilen bireyler, B'nin (NovaMin) ve A'nın (stannöz kompleks) tedavi ürünlerini temsil ettiği ABB, ABA, BAA ve BAB ardışımına randomize olarak dağıtıldılar. Üç hafta süren her periyotta bireyler tedavi ürünlerini 17 gün boyunca günde 2 kez uyguladılar ve her tedavi periyodunun 15., 16. ve 17. günlerinde sabah fırçalama öncesi ve sonrası ve öğleden sonra plak miktarları DPGA ile ölçüldü. Bireyler 17. günün akşamından itibaren 21. günün sonuna kadar diğer tedavi periyoduna geçmeden önce arınma dönemine tabi tutuldular. Arınma döneminde 4 gün boyunca standart NaF'li diş macunu ile dişlerini fırçaladılar. İstatistiksel analizi güçlendirmek amacıyla üçünçü periyotta bir tedavi tekrarlatıldı.Araştırmaya katılan 31 bireyin hepsi çalışmayı tamamladı ve hiç bir yan etki görülmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the plaque inhibition benefit of a Novamin dentifrice to a novel stannous complex dentifrice under normal use conditions. A total of 31 subjects were randomized to a three-period, double blind, two treatment crossover sequence using; B) NovaMin A) Stannous Complex, both in combination with a standard manual toothbrush. Subjects used treatment twice daily for 17 days before washout and crossover. In the third period they repeated one treatment to control for carryover effects. Digital Plaque Image Analysis (DPIA) was conducted in the third week of treatment to objectively assess: (a) morning pre-brushing plaque; (b) morning post-brushing plaque (morning); and (c) afternoon. All 31 subjects completed the trial and no adverse reactions were reported. Stannous complex provided significantly (p=0.0304) lower overnight pre-brush plaque re-growth by 10.8% relative to the NovaMin with estimated means of 14.02 and 15.72 respectively. After brushing with stannous complex, plaque levels were again significantly (p=0.0437) lower than NovaMin by 14.2%) with estimated means of 5.62 and 6.55, respectively. In the mid-afternoon, stannous complex once again demonstrated significantly (p=0.0078) lower plaque re-growth (by 14.8%) relative to NovaMin, with estimated means of 10.51 and 12.34, respectively. For each time-point, the carryover and period effects were not statistically significant (p> 0.30). When using the stannous complex dentifrice subjects had significantly less plaque than when using NovaMin dentifrice.