Beş farklı kök kanalı dolgusu yöntemiyle kök kanalı tedavisi yapılan dişlerin kırılma dirençlerinin in vitro olarak karşılaştırılması
An in vitro comparison of the root fracture resistance of endodontically treated teeth using five different root canal treatment techniques
- Tez No: 311161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Endodontik tedavinin asıl amacı; üç boyutlu kök kanalı dolgusunu sağlayabilecek temiz bir kök kanalı elde etmektir. Endodontik tedavi yapılmış bir dişin sağlamlığı, kalan sağlam diş dokusuyla direkt olarak ilgilidir. Dikey kök kırıkları, endodontik tedavi yapılmış dişlerde görülen en kötü prognoza sahip komplikasyonlardan biridir ve genellikle dişin çekimiyle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada son yıllarda sıklıkla kullanılan kök kanalı dolgu materyalleri ve kök kanalı dolgu patlarıyla kök kanalı tedavisi yapılmış dişlerin kırılma dirençlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. K3 NiTi döner alet sistemi kullanılarak crown-down yöntemiyle şekillendirilen kök kanalları, gruplarda yer alan kök kanalı dolgu maddeleri ile doldurulmuştur. Örnekler apikal 4 mm'lik kısımları Universal test cihazına uygun döküm ölçülerin içine yerleştirilen soğuk akrilik içine gömülerek, bir hafta boyunca 37ºC'de, etüv cihazında polimerizasyonlarının tamamlanması amacıyla bekletildikten sonra kırılma dayanımı testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanılmıştır. (-) Kontrol grubunun kırılma direnci düzeyi, Resilon/Epiphany SE ve EndoREZ'den istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p0.05). Güta-perka/AH Plus, Thermafil/AH Plus ve güta-perka-Epiphany SE kombinasyonlarının kırılma direnci sağlam dişe benzer bulunmuştur ve kök kanalı dolgusunun bu kombinasyonlar ile yapılması dişlerin kırılma direncini arttırmaktadır.(+) Kontrol grubunun kırılma direnci ortalaması, (-) Kontrol, güta-perka/AH Plus ve Thermafil/AH Plus'tan ileri derecede anlamlı olarak düşükken (p0.05). Sonuç olarak, bu kombinasyonlar kanal tedavisi yapılmış dişlerin kırılma direncini arttırmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The major aim of endodontic therapy is to attain a clean root canal, which allows the three-dimensional obturation of the root canal. The strength of an endodontically treated tooth is directly related to the amount of remaining sound tooth structure. Vertical root fractures are severe complications that are seen in root filled teeth, which often leads to extraction. The purpose of the present study was to compare the fracture resistance of teeth obturated with gutta-percha/AH Plus, Thermafil/AH Plus, Resilon/Epiphany SE, EndoREZ obturation system and gutta-percha/Epiphany SE. Root canals were shaped with K3 NiTi rotary instruments using a crown-down technique and filled with the root canal filling materails in the experimental groups. The apical 4 mm of the specimens were mounted vertically into cast metal rings filled with self-cure acrylic resin exposing 9 mm.of the coronal part. The materials were stored in incubator at 37ºC to allow complete setting of the sealers for 1 week. After 1 week, the acrylic resins were placed on the lower plate of the Universal testing machine. The load at which failure occured was recorded and expressed in Newtons. The data were analyzed using a oneway Anova test for the experimental groups.Significance between the groups was tested with Tukey HDS test. All statistical analysis was performed using the NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA). The results indicated that there was no statistically difference between the fracture values of the (-) Control, gutta-percha + AH Plus, Thermafil + AH Plus and gutta-percha + Epiphany SE groups (p>0.05).