Lokalize dişeti çekilmelerinin serbest dişeti grefti ile tedavisine ek olarak EDTA kullanımının klinik etkilerinin incelenmesi
Clinical evaluation of free gingival graft for the treatment of localized gingival recessions with and without use of EDTA
  1. Tez No: 311200
  2. Yazar: BOZAN SERHAT İZOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET İPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada amacımız kök yüzey biyomodifikasyonu olarak kullanılan EDTA'nın bukkal dişeti çekilmelerinin serbest dişeti grefti ile tedavisi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu rasgele, kontrollü paralel klinik çalışmada, 34 hastadaki mevcut 40 adet dişteki Miller Sınıf I ve Sınıf II dişeti çekilmesi SDG ile tedavi edilmeye çalışıldı. 40 diş rasgele iki grubu ayrılarak bir gruptaki dişlere kök yüzeylerine EDTA diğer gruptaki dişlerin kök yüzeyine ise herhangi bir materyal uygulanmadı. Tedavi öncesi(0.gün) ve tedavi sonrası 3. ve 6. aylardaki DÇY, DÇG, SCD, KAS ve KDG ölçüldü. Tedavi sonrası ağrı düzeyleri, creeping ataşman seviyeleri ve kök kapanma yüzdeleri değerlendirildi. Tedavi sonrası EDTA uygulanan grupta DÇY 4.7 ? 1.5 mm'den 1.3 ? 1.2 mm'ye gerilerken, KDG ise 0.9 ? 0.9 mm'den 5.5 ? 1.8 mm'ye yükseldi. EDTA uygulanmayan grupta ise DÇY 4.6 ? 1.3 mm'den 1.3 ? 1.2 mm'ye gerilerken, KDG ise 0.9 ? 0.7 mm'den 5.4 ? 1.5 mm'ye yükseldi. Ortalama kök yüzey örtülmesi EDTA uygulanan grupta %69.25, EDTA uygulanmayan grupta ise %74.12 olarak tespit edildi. Gruplar arasında DÇY ve KDG kıyaslanmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Gruplar arasında creeping ataşman, KAS ve SCD değerleri açısından anlamlı bir fark tespit edilemedi. Elde edilen bu veriler ışığında kök yüzey modifikasyon ajanı olan EDTA'nın kök yüzeyin örtülmesine katkısı olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study has been designed to compare effect of root surface biomodifaction with EDTA for the treatment of buccal gingival recession with free gingival graft. This randomized controlled parallel clinical trial, 34 patients of 40 existing tooth Miller Class I and Class II gingival recession were treated with free gingival graft(FGG). Forty teeth with recession were assigned randomly to receive the free gingival graft with or without the application of an EDTA gel. Pre-treatment (Day 0) and post-treatment 3. and 6. months gingival recession height(GRH), gingival recession width(GRW), probing depth (PD), clinical attachment level(CAL) and width of keratinized tissue WKT were measured. After the treatment pain levels, creeping attachment levels and percentage of root coverage were evaluated. In FGG+EDTA group statistically significant changes from baseline were found GRH decreased from 4.7 ? 1.5 mm to 1.3 ? 1.2 and WKT increased from 0.9 ? 0.9 mm to 5.5 ? 1.8 mm. Also in FGG group, GRH decreased from 4.6 ? 1.3 mm to 1.3 ? 1.2 mm and WKT increased from 0.9 ? 0.7 mm to 5.4 ? 1.5 mm. For FGG and FGG+EDTA, the average root coverage 74.14% and 69.26% was found. No statistically significant differences between groups were observed for any of clinical parameters after treatment. In the light of these data obtained with the root surface biomodification agent EDTA have no beneficial effect for root coverage.