Diyalize yeni başlayan hastalarda hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavilerinin oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisi
The effects of different renal replacement modalities on oxidative stress and inflammation in ckd patients who recently started a dialysis procedure
  1. Tez No: 311234
  2. Yazar: HAVA CİLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Rutin olarak bir diyaliz programına yeni dahil olan KBY hastalarında farklı renal replasman yöntemlerinin oksidatif stres ve inflamasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmektir.Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada 138 evre 5 KBY hastası ve 30 sağlıklı gönüllü değerlendirildi. Hastalar kendi seçimleri doğrultusunda HD ve PD gruba ayrıldı. 54 HD ve 51 PD hastası ve 30 sağlıklı gönüllü çalışmayı tamamladı. Çalışmanın başlangıcında diyaliz hastalarından ve kontrol grubundan, 6. Ayda ise sadece diyaliz hastalarından oksidatif stres ve inflamasyon parametreleri için kan örnekleri alındı. Hastalarda hs-CRP nefelometrik yöntemle ölçüldü, IL-6, IL-10 ve F2 isoprostan ölçümleri ELISA yöntemiyle, SOD ve TAK ölçümleri spektrofotometrik yöntemle yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ve kontrol grubunun cinsiyet dağılımı benzerdi. Yaş ortalamaları HD grubunda 59.22±11.2 yıl, PD grubunda 43.96±15.62, kontrol grubunda 42.6 ± 5.0 idi. Kontrol grubu ile PD grup arasında yaş ortalamaları benzer idi fakat HD grubun yaş ortalaması diğer iki gruptan yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the effects of different renal replacement modalities on oxidative stres and inflammation in CKD patients who recently started a dialysis procedureMaterial and Method: In this prospective study 138 stage 5 CKD patients and 30 healthy volunteers were evaluated. The patients were seperated into HD or PD groups according to their choice. Totally 54 HD and 51 PD patients and 30 healthy volunteers completed the study. At the beginning of the study blood samples for oxidative stress and inflammation parameters were taken from the dialysis patients and control group but at the 6th month blood samples were collected only from dialysis patients. The hs-CRP was measured by nephelometric method; IL-6, IL-10 and F2 isoprostane were evaluated by ELISA method; SOD and TAK were measured by spectrophotometer.Results: Gender distribution of patient and control groups of the study were similar. The mean age was 59.22±11.2 years in the HD group and 43.96±15.62 years in the PD group and 42.6 ± 5.0 years in the control group. The mean age of the control and PD groups was similar but the mean age of the HD group was higher than the two of them.