Çocuklarda invazif kandida enfeksiyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of invasive candida infections in children
- Tez No: 311300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN BELET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi' nde steril bölge kültürlerinde Candida üreyen hastalarda Candida tür dağılımını ve antifungal duyarlılıklarını belirlemek, hastaların demografik özelliklerinin, risk faktörlerinin, tedavi şekillerinin ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi.Ocak 2007- Ocak 2012 tarihleri arasında steril vücut bölgeleri kültürlerinde Candida spp. üremesi saptanan hastalar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuar kayıtlarından tespit edilip, retrospektif olarak hasta bilgileri incelendi. Hastaların demografik, mikrobiyolojik ve klinik verileri dosyalarından kaydedildi. İzole edilen Candida suşlarının flukonazol ve amfoterisin B duyarlılıkları Etest yöntemiyle belirlendi.Çalışma sürecince steril bölge kültürlerinde Candida üremesi olan 94 hasta tespit edildi. Hastaların ortanca yaşları 330 gündü. Hastaların tümünün kandida enfeksiyonu açısından en az bir risk faktörü vardı. En sık rastlanan risk faktörleri altta yatan hastalık (%100), antimikrobiyal tedavi alımı (%95.7), santral venöz kateter (%64.9), ), parenteral beslenme (%55.3), kandida enfeksiyonu esnasında yoğun bakım ünitesinde yatış (%48.9), son üç ay içerisinde hastane yatış öyküsü (%45.7), mekanik ventilasyon (%45.7) idi. İnvazif kandida enfeksiyonu epizotlarının 30 (%31.9)' u C. albicans' a, 64 (%68.1)' ü ise non-albicans Candida türlerine bağlıydı. En sık izole edilen tür C. parapsilosis %34 idi. Sonra sırasıyla C. albicans %31.9, C. tropicalis %22.3, C. glabrata %4.3 idi. C. albicans suşlarının flukonazol duyarlılığı %95.8, dirençlilik %4.2 idi. non-albicans Candida suşlarında ise flukonazol duyarlılığı %88.5, dirençlilik %7.7, orta derece duyarlılık ise %3.8 idi. C. albicans suşlarnının amfoterisin B duyarlılığı %100, non-albicans Candida suşlarının duyarlılığı %98.1, dirençlilik %1.9 olarak tespit edildi. İnvazif kandida enfeksiyonlu hastaların %23.4' ü ilk 30 gün içinde eksitus oldu.Hastanemizde invazif kandida enfeksiyonlarına en sık neden olan ajan C. parapsilosis idi. Prematürite, SVK, TPN, YBÜ yatıyor olmak, MV uygulanması, CRP yüksekliği mortaliteyle ilişkili faktörlerdi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the species distribution at whom Candida is produced in sterile body district cultures and to determine antifungal susceptibility and evaluate demographic features of patients, risk factors, treatment methods, clinical results in Ondokuz Mayıs University Medicine Faculty Pediatric Department.Between January 2007- January 2012, the patients at whom produced Candida species at sterile body district cultures detected from Ondokuz Mayıs University Microbiology Laboratuary records and then were examined retrospectively. Demographic, microbiologic and clinic datas of patients were recorded from the files. Isolated Candida strains?s Fluconazole and Amphotericin B susceptibility were determined by Etest method.During the study 94 patients detected who has Candida production in s terile body district cultures. The mean age was 330 days. All of the patients had at least one risk factor related to Candida. The most common risk factors are underlying disease, receiving antimicrobial treatment, CVP, parenteral nutrition, during Candida infection staying in intensive care unit, in the last three months history of hospitalization and mechanic ventilation. The thirty of invasive candida infection episodes were C. albicans and the sixty-four were depended to non- albicans Candida species. The most isolated species were C. parapsilosis and then C. albicans, C. tropicalis, C. glabrata, respectively. Fluconazole susceptibility of C. albicans strains were % 95.8 and the resistancy were % 4.2. But Fluconazole susceptibility in non-albicans Candida % 88.5 and resistancy was % 7.7, moderate susceptibility was %3.8. Amphotericin B susceptibility of C. albicans strains were determined % 100, susceptibility of non-albicans Candida strains were % 98.1 and resistancy were % 1.9. %23.4 of invasive candida infection patients were exitus in the first 30 days.The most reason to the invasive candida infections were C. parapsilosis in our hospital. Prematurity, SVK (central venous catheter), TPN, staying in İCU, applying MV (mechanic ventilation) , high levels of CRP were factors related with mortality.