Çocuklarda steril bölge kültürlerinden izole edilen kandida suşlarının tiplendirilmesi ve antifungallere duyarlılıklarının araştırılması
Species distribution and antifungal susceptibility of candida isolates isolated from normally sterile body sites of children
  1. Tez No: 266797
  2. Yazar: NURŞEN BELET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
AmaçBu çalışmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinde steril bölge kültürlerinde Candida üreyen çocuk hastalar arasında Candida tür dağılımı ve bunların amfoterisin B, flukonazol, vorikonazol ve kaspofungine karşı antifungal duyarlılıklarının değerlendirilmesi, invazif kandida enfeksiyonuyla birlikte olan risk faktörleri, demografik özellikler, tedavi ve klinik sonuçların değerlendirilmesidir.Gereç ve YöntemOcak 2004-Ocak 2008 tarihleri arasında steril vücut bölge kültürlerinde Candida spp. üremesi olan çocuk hastalar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Kampüsü Mikrobiyoloji laboratuvar kayıtlarından belirlenip, hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların detaylı demografik, mikrobiyolojik ve klinik verileri dosyalardan kaydedildi. İzole edilen Candida suşlarının amfoterisin B, flukonazol, vorikonazol ve kaspofungine antifungal duyarlılıkları Etest yöntemiyle çalışıldı.BulgularDört yıllık süre içinde, steril bölge kültürlerinde Candida üreyen 35 hasta tespit edildi.Hastaların ortanca yaşları 245 gün idi. Hastaların tümünün altta yatan bir hastalığı mevcut idi. Diğer sık rastlanan risk faktörleri antimikrobiyal tedavi (% 94.2), santral venöz kateter varlığı (% 57.1), Candida enfeksiyonu esnasında yoğun bakım ünitesinde yatış (% 57.1), Candida enfeksiyonundan üç ay öncesinde hastanede yatış öyküsü (% 51.4), parenteral beslenme (% 42.8) ve endotrakeal entübasyon (% 40) idi. Kandida enfeksiyon epizodlarının % 65.7'si C. albicans'a, % 34.2'si non-albicans Candida spp.'e bağlı idi. İkinci sıklıkta izole edilen tür C. parapsilosis (% 11.4) idi. Diğer non-albicans Candida türleri C. tropicalis (% 8.5), C. krusei (% 5.7), C. glabrata (% 5.7) ve C. pelliculosa (% 2.8) idi. Candida suşlarının % 82.8'i flukonazole duyarlı, % 8.5'u flukonazole doza bağlı duyarlı ve % 8.5'i flukonazole dirençli idi. Amfoterisin B direnç oranı % 2.8 ve vorikonazol direnç oranı % 5.7 idi. Kaspofungin tüm Candida izolatlarına karşı in vitro en etkili antifungal ilaçtı. C. albicans izolatlarında flukonazol direnci % 4.3 ve non-albicans Candida izolatlarında % 16.6 idi.İnvazif kandida enfeksiyonlu hastaların % 22.8'i ilk 30 gün içinde kaybedildi. İnvazif kandida enfeksiyonu esnasında yoğun bakım ünitesinde yatış, santral venöz kateter varlığı, santral venöz kateterin çekilmemesi ve endotrakeal entübasyon mortalite ile birlikte olan risk faktörleri idi.SonuçHastanemizde çocuklarda invazif kandida enfeksiyonlarında en sık etken C. albicans idi ve kaspofungin Candida suşlarına karşı en etkili antifungal ilaçtı. İnvazif kandida enfeksiyonuna bağlı ölümlerle birlikte olan risk faktörleri yoğun bakım ünitesinde yatış, santral venöz kateter varlığı, santral venöz kateterin çekilmemesi ve endotrakeal entübasyon idi.
Özet (Çeviri)
AimThe aims of the present study were to examine the distribution of Candida spp. isolated in normally sterile body sites and to determine the antifungal susceptibility of the isolates to amphotericin B, fluconazole, voriconazole and caspofungin in children. It is also aimed to evaluate risk factors associated with invasive Candida infection, demographic characteristics, results of therapy and clinical outcomes.Material and MethodsChildren with Candida spp. isolated in sterile body sites between January 2004 and January 2008 were identified from the Microbiology Laboratory records of Ankara University Medical School and medical records of the patients were evaluated retrospectively. Detailed demographic characteristics, microbiological and clinic data of patients were recorded from their files. Amphotericin B, fluconazole, voriconazole and caspofungin antifungal susceptibility of isolated Candida species were studied by Etest method.ResultsCandida spp. were isolated from sterile body sites in thirty-five patients during 4 years period. The median age of patients was 245 days. All patients had an underlying disease. The other common risk factors were prior antimicrobial therapy (94.2 %), presence of central venous catheter (57.1 %), stay in intensive care unit during Candida infection (57.1 %), hospital admission three months before the Candida infection (57.1 %), parenteral nutrition (42.8 %) and endotracheal intubation (40 %). Of the Candida infection episodes, 65.7 % was due to C. albicans, 34.2 % was due to non-albicans Candida species. The second most common isolated species was C. parapsilosis (11.4 %). The other non-albicans Candida species were C. tropicalis (8.5 %), C. krusei (5.7 %), C. glabrata (5.7 %) ve C. pelliculosa (2.8 %). Of the Candida species 82.8 % were sensitive, 8.5 % were dose-dependent sensitive and 8.5% were resistant to fluconazole. The rate of resistance to amphotericin B and voriconazole were 2.8 % and 5.7 %, respectively. Caspofungin was the most effective antifungal agent to all Candida species. Fluconazole resistance was 4.3 % in C. albicans isolates and 16.6 % in non-albicans Candida isolates.22.8 % of the patients with invasive Candida infection died in the first 30 days. Risk factors associated with mortality were hospital stay in the intensive care unit during invasive Candida infection, presence of central venous catheter, failure to remove central venous catheter and endotracheal intubation.ConclusionThe most common causative agent of invasive Candida infections in our hospital was C. albicans and caspofungin was the most effective antifungal agent against Candida species. Risk factors associated with mortality due to invasive Candida infection were hospital stay in the intensive care unit, presence of central venous catheter, failure to remove central venous catheter and endotracheal intubation.