COVİD-19 döneminde araştırma görevlilerinin uyku kalitesi ve tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and burnout levels of research assistants during COVİD-19 period
  1. Tez No: 780728
  2. Yazar: ZEHRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmada, COVID-19 döneminde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan araştırma görevlilerinde uyku kalitesi ve tükenmişlik düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışmaya 15 Şubat 2021-14 Haziran 2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmakta olan 378 gönüllü araştırma görevlisi dahil edildi. Çalışmada katılımcılardan 57 sorudan oluşan Sosyodemografik Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeğini içeren anketi yüz yüze veya online (çevrim içi) olarak doldurması istendi. Bulgular: Çalışmada yer alan 378 araştırma görevlisinin %49,7'si (n=188) kadın, %50,3'ü (n=190) erkekti. Araştırma görevlilerinin ortanca yaşı 28'di. Araştırma görevlilerinin %18,8'i (n=71) mesai şeklinde çalışırken, %74,9'u (n=283) nöbet-mesai şeklinde, %6,3'ü (n=24) nöbet usulü çalışmaktaydı. Araştırma görevlilerinin %89,2'si (n=337) pandemide aktif görev almışken, %10,8'i (n=41) pandemide aktif görev almamıştı. Araştırma görevlilerinin günlük ortalama çalışma süresi ortancası 9 saatti. Araştırma görevlilerinin haftalık çalışma süresi ortancası 75 saatti. Araştırma görevlilerinin pandemide çalışma süresi ortancası 3 aydı. Araştırma görevlilerinin %24,1'inin (n=91) iyi uyku kalitesine sahip olduğu, %75,9'unun (n=287) kötü uyku kalitesine sahip olduğu tespit edildi. Araştırma görevlilerinin geceleri ortalama uyku süresi ortancası 6,5 saatti ve %54'ü (n=204) 7 saatten az uyurken %46'sı (n=174) 7 saatten fazla uyuyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the sleep quality and burnout level of research assistants working at Selcuk University Faculty of Medicine during the COVID-19 period. Material and Method: 378 volunteer research assistants working at Selçuk University Faculty of Medicine between February 15, 2021 and June 14, 2021 were included in this study. In the study, the participants were asked to fill out the Sociodemographic Form consisting of 57 questions, the Maslach Burnout Scale and the Pittsburgh Sleep Quality Scale face-to-face or online. Results: Of the 378 research assistants in the study, 49.7% (n=188) were female and 50.3% (n=190) were male. The median age of the participants in the study was 28 years. 18.8% (n=71) of the study participants were working overtime, 74.9% (n=283) were working on duty, 6.3% (n= 24) was working on a shift basis. While 89.2% (n=337) of the study participants took an active part in the pandemic, 10.8% (n=41) did not take an active role in the pandemic. The median daily working time of the participants was 9 hours. The median weekly working time of the participants was 75 hours. The median working time of the participants in the pandemic was 3 months. It was determined that 24.1% (n=91) of the research assistants participating in the study had good sleep quality and 75.9% (n=287) had poor sleep quality. The median sleep duration of the study participants was 6.5 hours at night, and 54% (n=204) slept less than 7 hours, while 46% (n=174) slept more than 7 hours.