Çeşitli hasta gruplarında BK virus hemaglütinasyon önlenim titrelerinin araştırılması ve kontrol grubuyla karşılaştırılması
- Tez No: 31133
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN USTAÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, çeşitli hasta gruplarında BK virus HÖ titresi seroprevalans inin, sağlıklı kontrol bireyler ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, tümü 18 ve 18 yaş üzerinde olan 67 tanesi kontrol, 102'si çeşitli hasta gruplarında olmak Üzere toplam 169 birey çalışılmıştır. Nörolojik hastalık teşhisi almış 58 kişide 1/160 ve üzerinde pozitif birey sayısı %56.92 bulunmuş, bu oran kontrol grubuna göre (°/»55.22) yüksek bulunmuş ancak istatistiksel açıdan iki grup arasında fark bulunamamıştır. Nöroloji grubunda yer alan“Multiple skleroz”lu 17 hasta ayrı olarak kontrol grubu ile kıyaslanmış, 1/160 ve üzerinde pozitif bireylerin oranı %70.57 olsa da kontrol grubundan farklı bulunamamıştır. Tümör hastaları olarak alınan 13 hastada, pozitiflik oranı %46. 15 olarak bulunmuştur. Kontrol grubuna göre çok daha düşük titreler göstermesine rağmen kontrollerden istatistiksel açıdan fark göstermemiştir. Kontrol grubuna göre istatistiksel önem, otoiramün hastalık lar arasında incelenen SLE ve RA'lı hastaların oluşturduğu gruplarda bulunmuştur. SLE'li hastaların %95.23'ü 1/160 ve üzerinde titrelere sahipken, bu oran RA hasta grubunda %90 olmuş tur. Bu tip otoimmün hastalıklarda poliklonal B hücre aktivasyonunun olması, BK virüsünün bu hastalıkların etiyolojisindeki yeri hakkında daha çok çalışmaların yapılması gerektiğini göstermiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the comparison of hemagglutination inhibition titer (HI) of BK virus in various patients groups and the healthy controls, was determined. For this purpose, a total of 169 indi viduals with 67 healthy controls and 102 patients whose age were £18, was studied. In 58 patients who have neuro I ogical ly disorders, the HI titer âl/160 was found as 56.92%. This rate was found to be higher than the control group (55.22%), but this was not to be statistically significant. Seventeen persons who have“Multiple sclerosis”was compared with the control group. Although the titer rate £1/160 was found as 70.57%, there was no statistical s ignif icance. In 13 malignancy patients, the positivity rate was detected as 46.15%. Although this group has showed lower titer compared to the control group, there was not a statistical significance. The statistical significance compared to the control group was found in the autoimmune disordered patients SLE and RA. In SLE group, the titer rate £1/160 was found as 95.23%. In RA group it was 90%. The polyclonal B cell activation in these type of autoimmune diseases, evokes further study on the aetiology of BK virus. 50